Popularny: 5600 odsłonInformacje16 lutego 2016, 14:00,

W Gostyninie budują kolejny market? Drobni handlowcy znów dostaną po kieszeniCzy gostynińscy lokalni przedsiębiorcy znów będą drżeć o swój los i widmo bankructwa swojego rodzimego biznesu? Tym razem blady strach padł na właścicieli lokalnych sklepów z materiałami przemysłowymi i budowlanymi, w związku z rozpoczętymi pracami i spekulacjami, co ma powstać przy jednej z działek przy Zamku Gostynińskim.Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal gostynin.info, na ulicy Zamkowej w pobliżu Ronda Higersbergów ma powstać supermarket budowlany jednej z ogólnopolskich sieci. Supermarkety mają powierzchnie od 400 m² do 2 499 m² i wymagana na jej powstanie w danej gminie jest zgoda władz miasta. Budowa i otwieranie supermarketów w Gostyninie jak grzyby po deszczu, które tłumiły lokalny handel, nastąpiło za czasów poprzedniego burmistrza Włodzimierza Śniecikowskiego.

Przez 18 lat jego rządów w Gostyninie powstało dziewięć supermaketów sieciowych. Dwie "sieciówki" nie utrzymały się na rynku i zostały zamknięte, funkcjonuje na dzień dzisiejszy siedem (dwie Biedronki, Netto, Tesco, Lidl, Mila i Kaufland). Kilka sklepów ponadto zostało rozbudowanych przez lokalnych gostynińskich przedsiębiorców, którzy starają się konkurować z "sieciówkami". Jednak market typowo budowlany w Gostyninie, to była by nowość, wspomniane sklepy oferują głównie produkty spożywcze.

Temat poruszony został na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej we wtorek, 9 lutego 2015 r. Jednak burmistrz na ten temat jest bardzo tajemniczy. Pytanie o to, co dzieje się na Zamkowej, zadał radny Inicjatywy dla Gostynina, wiceprzewodniczący rady Krzysztof Markus. Pod nieobecność burmistrza Pawła Kalinowskiego odpowiedział na nie jego zastępca Paweł Pachniewski:

- W naszej dokumentacji znajduje się decyzja o warunkach zabudowy z 27 lutego 2013 r. pod nazwą budowa budynku handlowego wraz z szambem oraz utwardzenie terenu w Gostyninie przy ulicy Zamkowej. Jest to osoba fizyczna (zgłaszająca zawiadomienie - przyp. red.), nazwiska jej niestety nie mogę państwu dzisiaj przedstawić, decyzja o pozwoleniu na budowę nie została nam przedstawiona, więc prawdopodobnie nie ma pozwolenia na budowę. Gdyby była, była by tablica informacyjna i znalibyśmy inwestora, przedmiot czasowy, zakres inwestycji. Prawdopodobnie to będzie jakaś inwestycja handlowa, my szczegółowych informacji na ten temat nie posiadamy - odpowiedział zastępca burmistrza.

Ta odpowiedź nie satysfakcjonowała jednak radnego, który dalej drążył temat: - Moje zapytanie związane jest z wątpliwością, czy ten market wpisuje się w to miejsce przy zamku, czy nie będzie stanowił konkurencji dla przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes na tej właśnie ulicy. Skoro nie ma pozwolenia na budowę, to co tam się dzieje w tym momencie?

- Karczowanie terenu, przygotowywanie. Tutaj starostwo jest właściwym organem - odpowiedział Pachniewski, odsyłając do Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, działającego przy starostwie powiatowym.

Póki co wiadomo niewiele. Czy nowa inwestycja będzie wpisywać się w bądź co bądź zabytkowy teren Zamku Gostynińskiego, który mimo tego, że nie został do dnia dzisiejszego odebrany przez konserwatora zabytków, stanowi jednak atrakcję turystyczną?

Nie wiadomo, czy powstanie inwestycji będzie w zakresie wymagającym zgody władz miasta. Jeśli tak, to będzie to egzamin dla nowego burmistrza Pawła Kalinowskiego, który w kampanii wyborczej zapewniał o wspieraniu lokalnego drobnego handlu. Czy burmistrz dotrzyma obietnic wyborczych, przekonać powinniśmy się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Moto, 14 stycznia 2021
I bardzo dobrze bo mieli ceny z kosmosu każdy jechał do Płocka lub Kutna na większe zakupy budowlane
Gostynianka, 24 lutego 2016
Najlepiej gdyby powstał tam miejski podzamkowy teren zieleni,z alejkami,ławkami...Nawet lepiej eksponowałby się zamek w takim otoczeniu,tam nie pasuje żaden market.Dość ich w Gostyninie!
Niesia, 17 lutego 2016
Ładny teren to powinien tam powstać park zieleni i jakiś plac zabaw. A po za tym ta działka chyba jest własnością miasta a oni nie wiedzą co sie dzieje na ich działce. I faktycznie, kolejni ludzie stracą pracę bo zaraz gostynińskie sklepy budowlane zaczną sie zamykać.
Dodaj ogłoszenie