2800 odsłonInformacje3 maja 2023, 14:57,

Obchody 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gostyninie


Obchody zwieńczył uroczysty przemarsz ulicami Gostynina

Dzisiaj, 3 maja 2023 roku, obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej) ustawy zasadniczej. Konstytucja ta była wyrazem dążeń polskiego społeczeństwa do ograniczenia władzy króla i wprowadzenia reform w życie publicznym, a także do umocnienia pozycji Rzeczypospolitej w stosunkach międzynarodowych.Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła.

"Kiedy dzisiaj myślimy o naszej Ojczyźnie, myślimy o niełatwej sytuacji społecznej, politycznej, gospodarczej. Kiedy niepokoimy się wojna u naszych bram. Kiedy stawiamy trudne pytania o ideały jakimi żyją nasi młodzi i czy są to aby te ideały, które chcielibyśmy im wpoić. Czy nie trzeba by wrócić do fundamentu i nie zadać pytania o miejsce jakie w naszym domu, i tym małym w którym mieszkamy i tym wielkim, któremu na imię Polska, jakie miejsce zajmuje Najświętsza Maryja Panna? " - pytał podczas eucharystii ksiądz proboszcz Krzysztof Jończyk.

 

Po nabożeństwie przedstawiciele władz, radni, poczty sztandarowe, Miejska Orkiestra Dęta, Mażoretki MOD, Mażoretki Libra Gostynin oraz mieszkańcy przemaszerowali ulicami Gostynina pod pomnik Jana Pawła II, do tablicy pamiątkowej przy ul. Floriańskiej oraz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty i wiązanki.

 
Gostynin. Uroczyste obchody 232. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przemarsz pocztów sztandarowych i mażoretek

Gostynin. Uroczyste obchody 232. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przemarsz pocztów sztandarowych i mażoretek #konstytucja #swieto #mazoretki #gostynin

Opublikowany przez gostynin.info Środa, 3 maja 2023

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie