Popularny: 1300 odsłonInformacje11 lipca 2018, 13:24,

Obawy o zabezpieczenie chemikaliów przy Ziejkowej narastają. Znamy stanowisko Starosty

Obawy o zabezpieczenie chemikaliów przy Ziejkowej narastają. Znamy stanowisko Starosty

Odpowiedź Starosty nie jest jednoznaczna

Pod koniec czerwca radna powiatu Agnieszka Korajczyk-Szyperska wystosowała interpelację do Starosty Powiatu Gostynińskiego (PSL) w sprawie składowiska niebezpiecznych odpadów przy ul. Ziejkowej.Liderka Inicjatywy dla Gostynina na wniosek mieszkańców dopytywała m.in. o zabezpieczenie terenu, ilość dotychczasowych wycieków oraz na jakim etapie znajduje się sprawa pożyczki na utylizację odpadów na działce należącej do Powiatu.

W odpowiedzi, Starosta Tomasz Matuszewski (PSL) twierdzi, że teren jest zabezpieczony w sposób należyty - „teren przy ul. Ziejkowej, na którym zgromadzone są odpady jest utwardzony i w całości ogrodzony uniemożliwiając dostęp osób postronnych. Przeprowadzone wielokrotnie wizje w terenie potwierdziły powyższe fakty.” Jednak dalej dodaje - „Nie da się w sposób jednoznaczny stwierdzić czy wszystkie odpady są w ten sposób magazynowane, ponieważ szczelnie ustawione pojemniki z odpadami uniemożliwiają jednoznaczne stwierdzenie czy znajdują się one na terenie utwardzonym.”

Do tej pory na składowisku stwierdzono 3 wycieki. Dwa z nich – 15 kwietnia 2015 r. oraz 23 marca 2016 zanieczyściły studzienkę kanalizacji deszczowej należącą do Urzędu Miasta Gostynina. Ostatni miał miejsce 21 czerwca 2018 roku i spowodowany był rozszczelnieniem pojemnika.

Na pytanie w sprawie pożyczki starosta odpowiedział: „do momentu otrzymania rozstrzygnięcia RIO wniosek o pożyczkę nie może być złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".

W dniu 12 lipca 2018 r. Uchwała Nr XLIII/197/2018 Rady Powiatu Gostynińskiego z dnia 15 czerwca 2018 roku w sprawie zaciągnięcia przez Powiat Gostyniński pożyczki długoterminowej na finansowanie planowanego deficytu budżetowego stawiana jest na Kolegium RIO w Warszawie.

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie