Popularny: 3500 odsłonInformacje1 grudnia 2017, 12:06,

Nocna i świąteczna pomoc medyczna na terenie Gostynina. Jest odpowiedź Starosty

Nocna i świąteczna pomoc medyczna na terenie Gostynina. Jest odpowiedź Starosty


W związku z wprowadzoną przez obecny rząd ustawą od 1 października na terenie Gostynina nocną i świąteczną opiekę zdrowotną świadczyć może jedynie szpital w Gorzewie. Oznacza to, że osoby potrzebujące pomocy medycznej muszą dojechać do szpitala oddalonego kilka kilometrów od Gostynina we własnym zakresie lub wezwać karetkę pogotowia.W związku z utrudnieniami w dostępie do nocnej i świątecznej pomocy medycznej radna Agnieszka Korajczyk-Szyperska złożyła do Starosty interpelację w sprawie możliwości przywrócenia świadczeń na teren miasta.

Jak informuje starosta Tomasz Matuszewski w dniu 21 listopada br. odbyto się posiedzenie Zarządu Powiatu Gostynińskiego, gdzie dyskutowano na temat braku punktu pierwszej pomocy w mieście. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Arion Med Sp. z o.o., NZOZ  „Medicus" Gostynin Sp. z o.o., Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Szkol-Med" s.c.

W trakcie dyskusji przedstawiciele placówek medycznych potwierdzili,  iż od 1 października 2017 roku obowiązujący stan prawny wyklucia świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w ramach kontraktu z NFZ przez podmioty nie ujęte w ustawie.

"Nadmieniam iż, podczas spotkania przedstawiciel Arion Med wskazał, obecne miejsce udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pozwala na wykonanie w razie konieczności niezbędnych badań miejscu w szpitalu (RTG. tomografia, badania laboratoryjne i inne niezbędne do diagnozy dalszego leczenia pacjenta), jak również umożliwia konsultacje ze specjalistami, w tym opiekę pediatryczną.

Ponadto Arion Med jako podmiot zabezpieczający świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zobowiązany jest do udzielania tych świadczeń tak. w domu pacjenta" - czytamy w odpowiedzi Starosty.

Wycena NFZ świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (w tym pediatrycznej) na obszarze zabezpieczenia do 50 tys. świadczeniobiorców stanowi kwotę 81500 zł/ryczałt miesięczny.

 

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Pacjent, 2 grudnia 2017
Karetki pogotowia nie jeżdżą do chorych. Namawiają do tego by pacjentów przywozili znajomi lub sąsiedzi. Osoba z rosnącym ciśnieniem 215/115 musiała wsiąść za kierownicę i sama jechać na Kruk.
tomek, 1 grudnia 2017
tylko czym tam dojechać radni
Świadoma, 1 grudnia 2017
Ciekawe o ile wzrośnie umieralność?
Dodaj ogłoszenie