Popularny: 1700 odsłonInformacje17 marca 2017, 09:16,

Młodzież z Gimnazjum nr 2 sprzeciwia się dyskryminacji i nietolerancjiWe wszystkich klasach Gimnazjum nr 2 odbyły się specjalne godziny wychowawcze poświęcone debacie na temat dyskryminacji, odwagi moralnej i wartości.Uczniowie słuchali fragmentów opowieści o dyskryminowanym na tle rasowym chłopcu i decydowali czy kolega chłopca powinien stanąć w jego obronie, ryzykując tym samym własną pozycję w klasie i narażając się na drwiny oraz utratę przyjaciół. Uczniowie odpowiadali „Tak” lub „Nie” poprzez zajęcie miejsca po odpowiedniej stronie klasy.

Nauczyciele prosili ich o wyrażenie swojej opinii i o to, aby wyobrazili sobie jak sami czuliby się na miejscu bohaterów historii. Prowadzili dyskusję na temat dyskryminacji, tolerancji, równości i znaczenia odwagi moralnej. Następnie odczytywali kolejne fragmenty opowiadania, zadawali to samo pytanie i kontynuowali dyskusję.

Na zakończenie uczniowie usłyszeli dwa alternatywne zakończenia historii i dowiedzieli się jak potoczyłyby się losy bohaterów gdyby jeden z nich zdecydował się pomóc drugiemu, a jak gdyby tego nie zrobił.

Bardzo cieszy fakt, że podczas dyskusji praktycznie wszyscy uczniowie twierdzili, że należy pomóc dyskryminowanemu koledze. W codziennym życiu wygląda to niestety trochę mniej optymistycznie, ale pedagodzy mają nadzieję, że debata zwróciła uczniom uwagę na potrzebę tolerancji i szacunku dla innych oraz na znaczenie odwagi moralnej i umiejętności przeciwstawienia się niewłaściwym zachowaniom.

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji planu pracy w programie Erasmus+.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Gimnazjum nr 2

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie