Popularny: 1500 odsłonInformacje29 grudnia 2018, 08:57,

Minął tydzień: nowy proboszcz w Nowym Duninowie, Kolęda oraz budżet Miasta na 2019 rok

Minął tydzień: nowy proboszcz w Nowym Duninowie, Kolęda oraz budżet Miasta na 2019 rok

Udostępnij 16
Podsumowanie świątecznego tygodnia

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Przegląd najważniejszych wydarzeń w świątecznym tygodniu od 21 do 28 grudnia 2018 r.W niedzielę (23 grudnia br.) odbył się uroczysty ingres - wprowadzenie nowego proboszcza ks. Rafała Gutkowskiego w parafii Nowy Duninów. To temat, który w mijającym tygodniu zanotował największe zainteresowanie czytelników naszego portalu.

Uroczystego wprowadzenia dokonał ks. kan. Ryszard Kruszewski - Dziekan Dekanatu Gostynińskiego. W uroczystości uczestniczyli również druhowie OSP Nowy Duninów wraz Pocztem Sztandarowym w składzie: Marek Kamiński, Piotr Kelman, Jan Zakrzewski.
„- Witamy nowego Proboszcza naszej parafii oraz życzymy wielu łask i sił w wykonywaniu powierzonej misji, a także liczymy na owocną współpracę w trosce o naszą społeczność" - informują Zarząd i druhowie OSP Nowy Duninów.
Przypomnijmy, że przez ostatnie 10 lat parafią w Nowym Duninowie zarządzał ks. Adam Łach. Duchowny zmarł nagle, 27 listopada w wieku 47 lat.

Za nami Święta Bożego Narodzenia. Jak zawsze pod koniec roku, jest to czas w którym rozpoczynają się wizyty Duszpasterskie w domach wiernych.W tym tygodniu Kolędę rozpoczęli księża z parafii św. Marcina oraz parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Informacja z rozkładem wizyt duszpasterskich to kolejna informacja, która w mijającym tygodniu zanotowała największe zainteresowanie czytelników naszego portalu.

Przed Sylwestrem a po Świętach Bożego Narodzenia, w piątek, 28 grudnia 2018 r. radni Rady Miasta Gostynina podjęli uchwałę budżetową na rok 2019 r. Co zaplanowano w nowym budżecie? Artykuł na ten temat to trzeci w mijającym tygodniu, który najbardziej zaciekawił czytelników naszego portalu.
Jak czytamy w projekcie uchwały budżetowej, prognozowane dochody są w łącznej kwocie 67 493 430 zł a wydatki prognozuje się na poziomie 70 939 630 zł. Zarówno projekt uchwały budżetowej jak i Wieloletniej Prognozy Finansowej opiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. RIO wydała do WPF opinię pozytywną z uwagami.

Co znalazło się w budżecie? Poza zapewnieniem funkcjonowania instytucji miejskich i szkół, zaplanowano także wydatki inwestycyjne. Między innymi modernizacja systemu oświetlenia ulicznego wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania oświetleniem na terenie miasta Gostynina a zaplanowano na to 3.446.200,00 zł.
Z inwestycji drogowych natomiast nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców Zatorza. Długo planowana budowa dróg, na tym osiedlu nie została ujęta w wydatkach inwestycyjnych projektu budżetu na 2019 rok.
Zaplanowano natomiast środki na budowę drogi gminnej ul. Kujawy wraz z przebudową drogi gminnej ul.Solidarności (1 214 155,00 zł), zaprojektowanie i wybudowanie miejskiego monitoringu wizyjnego (1 108 553, zł) oraz opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. 3 Maja 30 (57 000 zł).

Kolejne publiczne środki przeznaczone zostaną na wyjaśnienie kwestii Term Gostynińskich. W załączniku, dotyczącym wydatków w projekcie uchwały budżetowej na 2019 rok zaplanowano także kwotę 22 140,00 zł na obsługę prawną w zakresie zastępstwa procesowego, dotyczącego zadania "Termy Gostynińskie".

Z kolei najwięcej komentarzy i opinii naszych czytelników spowodowały dwa artykuły. Pierwszy to dotyczący jednego z pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przy ulicy Zalesie. Czego dotyczy sprawa? Od 15 listopada w KOZZD trwa protest głodowy Piotra W., podopiecznego ośrodka.

Powód? Jak podaje portal Oko.Press.pl, który powołuje się na list znanej karnistki prof. Moniki Płatek, Piotr W. miał być poddawany represjom, traktowany w nieludzki sposób a według jego opinii miał zostać „bezprawnie zamknięty”. W jego opinii poprzez umieszczenie w ośrodku w Gostyninie, został ukarany po raz drugi za przestępstwo, co nie jest zgodne z Konstytucją oraz Prawami Człowieka:
Inną wersję przedstawia Rzecznik Praw Pacjenta. Jak czytamy w komunikacie Rzecznika Bartłomieja Chmielowca, jedna z osób przebywających w ośrodku podjęła protest głodowy, który został rozpoczęty ze względu na czasowe ograniczenie jej możliwości korzystania z telefonu komórkowego. Jak uzasadnia RPP, w przypadku pacjentów KOZZD nie ma regulacji prawnych zobowiązujących Rzecznika Praw Pacjenta do zapewnienia jego stałej obecności w każdej z placówek, w której może on działać - nie pozwalają zaś na to ograniczone zasoby Biura RPP. Bartłomiej Chmielowiec wyjaśnia, że obecnie zadania Rzecznika Praw Pacjenta szpitala psychiatrycznego obejmujące pomoc osobom umieszczonym w ośrodku w Gostyninie są wykonywane przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, a dokładnie Departament ds. Zdrowia Psychicznego.

- Przecież to zakrawa o groteskę. Wszystkich do ciężkich prac polowych pod nadzorem bata o chlebie i wodzie. Kara wciąż nie współmierna do wyrządzonych krzywd ofiarom. Po ciężkiej pracy odechce się wygód.Generalnie jestem za przywróceniem kary śmierci. Tak dla obudzenia wyobraźni tych rozwydrzonych wynaturzeńców – pisze z kolei Pan Daniel, którego komentarz uzyskał najwięcej polubień wśród innych czytelników naszego portalu.

- Do roboty tych zwyrodnialców wysłać, i to ciężkiej a nie dawać im wszystko na talerzyku. Nie powinni nic dostać .Odebrali życie innym lub gwałcili dzieci – uważa z kolei Pani Ewa.

Drugi z artykułów, to plany sylwestra na Rynku w Gostyninie. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku na Rynku pod Ratuszem zostanie zorganizowana zabawa Sylwestrowa, połączona z pokazem fajerwerków. Organizatorem imprezy jest Miejskie Centrum Kultury.
"Scenariusz będzie taki, jak rok i 2 lata temu, czyli muzyka i pokaz sztucznych ogni" – powiedziała naszemu portalowi dyrektor MCK Aleksandra Milczarek.

- Od kilku lat to samo, porażka (…) – uważa Pani Sylwia.
- Jak zawsze wielkie gówno jak co roku! – również podobną opinię wygłasza Pan Bartosz.
- Fajnie, tylko z fajerwerków bym zrezygnował... - uważa z kolei Pan Marcin.
Przed północą Burmistrz Miasta Gostynina złoży wszystkim życzenia noworoczne, po czym Miejski Rynek rozświetli pokaz fajerwerków. Imprezę zakończy zabawa taneczna pod chmurką.

Z informacji sportowych jedyna w tym tygodniu ukazał się na naszym portalu.
Piątkowe obrady (28 grudnia) Rady Miasta Gostynina rozpoczęła uroczystość przyznania Nagrody Gminy Miasta Gostynina dla gostynińskiego sportowca dyscypliny wrotkarstwo szybkie Łukasza Flejszera.

Wniosek o przyznanie nagrody złożył w ostatnim dniu (14 listopada 2018 r.) przed końcem poprzedniej kadencji Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu VII kadencji Rady Miasta a obecnie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gostynińskiego Michał Bartosiak z Inicjatywy dla Gostynina.
W minionym 2018 roku najważniejsze osiągnięcia Łukasza to zdobycie tytułu torowego Mistrza Polski na dystansie 500 metrów, 1500 metrów i 3000 metrów, pierwsze miejsce w Pucharze Polski na dystansie 10 kilometrów oraz drugie na dystansie 21 kilometrów, wielokrotne zwycięstwa w innych zawodach wrotkarstwa szybkiego oraz drugie miejsce w Międzynarodowym Trójboju Skawińskim (kolarstwo, bieg, jazda na rolkach). Przyznana nagroda to 3000 złotych.

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie