Popularny: 700 odsłonInformacje17 lutego 2019, 21:08,

Dziś Międzynarodowy Dzień Kota

Dziś Międzynarodowy Dzień Kota

17 lutego w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Pomysłodawcy chcieli podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka.W Polsce po raz pierwszy świętowaliśmy Dzień Kota w 2006 roku. 

Zainicjował je Wojciech Albert Kurkowski, który organizuje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”.

A czemu to właśnie kot zdobył serca ludzi na tyle, żeby stworzyć dla nich specjalne święto?

Otóż datę udomowienia kota, za którego przodka uważa się kota nubijskiego, datuje się na lata 4000–3700 p.n.e., a miejscem, w którym miało do tego dojść, była Nubia. Choć według innych źródeł udomowienie kotów mogło zadziać się jeszcze wcześniej. Odnaleziono na przykład grób mężczyzny z kotem z Cypru sprzed ok. 7500 r. p.n.e.!

Wiadomo za to na pewno, że już ok. 2000 r. p.n.e. kot był hodowany w starożytnym Egipcie – tam uznawano go wręcz za zwierzę święte, utożsamiane z boginią Bastet, a zwłoki kotów mumifikowano. Podobnie czcili koty Germanie, którzy kojarzyli go ze swoją boginią płodności Freją, jeżdżącą powozem zaprzężonym w te zwierzęta.

Kiedy zauważono ich niechęć do gryzoni, zaczęto wykorzystywać koty do tępienia myszy i szczurów. Ich znaczenia nie doceniła natomiast chrześcijańska, średniowiecznej Europa – tam koty były tępione, ponieważ kojarzono je z czarownicami. Podobnie myślano o tych zwierzętach w Japonii, gdzie były symbolem demonów.

Obecnie koty, na równi z psami, są najbliższymi przyjaciółmi człowieka.

A Wy wolicie koty czy psy?

autor/źródło: Redakcja gostynin.info
Tematy:Gostynin

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie