Informacje8 października, 07:44,

W objęciach Lehara, Offenbacha i …

Pierwszy październikowy koncert w sannickim pałacu dedykowany był seniorom. Mamy ich na co dzień obok siebie – w rodzinie, po sąsiedzku, spotkanych na ulicy. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ustanowiony został decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w roku 1990.


Udostępnij 5
Pierwszy październikowy koncert w sannickim pałacu dedykowany był seniorom


Nie chodzi tu jednak tylko o ten jeden dzień w roku. Kiedyś, obecni seniorzy troszczyli się o swoje dzieci i wnuki. Teraz pamiętajmy o nich nie od święta, ale w codziennym życiu.

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach przygotowało „Popołudnie z operetką” w wykonaniu sopranistki Aleksandry Drzewickiej i akompaniującego artystce pianisty Mariusza Drzewickiego. Świetne wykonanie znanych partii operetkowych i musicalowych przypadło do gustu koncertowym gościom i to niezależnie od ich stopnia dorosłości.

autor/źródło: ECA Sanniki

Napisz komentarz

Informacje8 października, 10:03,

Wniosek o świadczenie przez Internet

Wniosek o świadczenie przez Internet

Od piątku można już złożyć wniosek o świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.


Udostępnij 11
We wrześniu do placówek ZUS w całej Polsce wpłynęło łącznie 193,5 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

We wrześniu do placówek ZUS w całej Polsce wpłynęło łącznie 193,5 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, z czego niemal 21,4 tys. złożyli mieszkańcy województwa mazowieckiego. Wraz z nadejściem października, czyli wejścia w życie ustawy wprowadzającej do porządku prawnego nowe świadczenie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych umożliwił złożenie wniosku także na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu osoby, które mają trudności z poruszaniem się lub komunikacją, mogą zrobić to bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że mają założone konto na PUE i dysponują certyfikatem kwalifikowanym lub darmowym profilem zaufanym ePUAP.

Przypomnijmy, że o świadczenie mogą starać się pełnoletni mieszkańcy Polski, których zły stan zdrowia nie pozwala funkcjonować bez pomocy osób trzecich. Kluczowe jest tutaj posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji (gdy brak takiego dokumentu, to ZUS skieruje osobę na właściwe badanie lub wyda orzeczenie na podstawie przedstawionej dokumentacji).

Dodatkowy warunek to suma pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych z budżetu państwa, która nie może przekroczyć 1600 zł. Pełną kwotę 500 zł otrzymają natomiast Ci, którzy pobierają mniej niż 1100 zł świadczeń.

autor/źródło: Rzecznik prasowy ZUS

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie