Popularny: 6600 odsłonInformacje24 stycznia, 22:08,

W gostynińskich arkadach powstanie muzeum. Prace wystartują jeszcze w tym rokuBiuro projektowe AS Arch przedstawiło koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Arkad w Gostyninie. W zabytkowym budynku mieścić się będzie Muzeum Regionalne Ziemi Gostynińskiej oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku.Pod koniec 2020 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego zakupił jatki miejskie od prywatnego właściciela. Uroczystość podpisania aktu notarialnego dotyczącego zakupu odbyła się w Starostwie Powiatowym w Gostyninie. 

Dzięki środkom zabezpieczonym w budżecie na zadanie np.: "Rewaloryzacja zabudowań przy ul. Floriańskiej 23 w Gostyninie oddziału Muzeum Mazowieckiego w Płocku – etap I, dokumentacja" w wysokości ponad 208 tysięcy złotych prace związanie z postaniem projektu ruszą jeszcze w tym roku. 

Neoklasycystyczny budynek Kramów, który początkowo nosił nazwę jatek miejskich, został wzniesiony ok. 1924 r. z inicjatywy Michała Żychlińskiego, pierwszego burmistrza Gostynina. Autor projektu jest nieznany.

W okresie okupacji, w latach 1942-1945, budynek pełnił funkcję więzienia sądowego. W 1946 r. przejęło go miasto. W okresie powojennym mieściły się tam biuro i hurtownie Miejskiego Handlu Detalicznego. W ostatnich latach funkcjonowały w nim lokale użytkowe, obecnie nie jest użytkowany.

Będąca własnością osób fizycznych nieruchomość stanowiła element wpisanego do rejestru zabytków zespołu staromiejskiego miasta Gostynina. Wpisany jest też do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Redakcja Gostynin.info / foto: screeny video AS Arch Adrianna Sejbuk

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie