Informacje30 października 2018, 14:14,

Uważaj na drodze, aby twoja podróż nie była tą ostatnią

Uważaj na drodze, aby twoja podróż nie była tą ostatnią

Rusza akcja "Znicz"

1 Listopada - Dzień Wszystkich Świętych, w tym czasie z całą pewnością należy się spodziewać zwiększonego ruchu na drogach i dlatego, jak co roku przy tej okazji gostynińscy policjanci rozpoczynają działania „Znicz 2018". Akcja rozpocznie się 31 października i potrwa do 4 listopada. Policjanci w tym okresie będą pełnić służbę głównie w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych.W tradycji polskiej 1 listopada, to czas spotkań rodzinnych przy grobach najbliższych. Wszędzie tam, gdzie będzie to niezbędne do utrzymania porządku i bezpieczeństwa na drogach pojawi się znacznie większa ilość patroli niż zwykle.

Jednym z głównych zadań funkcjonariuszy pełniących służbę, zwłaszcza w rejonie cmentarzy będzie zapewnienie wszystkim pomocy w bezpiecznym dotarciu do celu. Wszędzie tam, gdzie będzie to potrzebne policjanci będą kierować ruchem drogowym. Należy więc bezwzględnie stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem oraz znaków drogowych pamiętając, że w tych dniach w wielu miejscach możne zostać zmieniona organizacja ruchu.

Gostynińscy policjanci przypominają:

- należy dostosować prędkość do panujących warunków drogowych, zachować właściwy odstęp pomiędzy pojazdami.  Pamiętajmy o wcześniej zapadającym zmroku.
- sprawdzić stan techniczny pojazdu, zwłaszcza, jeżeli wybieramy się w dłuższą drogę
- zwracać  uwagę na znaki drogowe, które w wielu miejscach będą informowały o zmianie organizacji ruchu
- szczególną uwagę zwrócić na przemieszczających się pieszych.

Pamiętajmy, że pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji „Znicz” policjanci będą również sprawdzać czy piesi i rowerzyści poruszający się po drogach używają elementów odblaskowych i prawidłowego oświetlenia.

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy także o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy o to, by po powrocie z nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest…życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazdy o DMC powyżej 12 ton mają zakaz poruszania się po drogach. Zakaz obowiązuje od 31 października w godzinach 18:00 - 22:00 oraz 1 listopada od 8:00 do 22:00.

Zmiany w organizacji ruchu w Gostyninie:

Przypominamy i apelujemy, że bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych w dużej mierze zależeć będzie także od nas samych. Przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek powinny uchronić nas przed niebezpiecznymi sytuacjami, a w konsekwencji sprawić, że ten wyjątkowy dzień upłynie dla nas w spokoju i zadumie nad grobami naszych najbliższych.

Ze względu na znaczący wzrost natężenia ruchu związany z Dniem Wszystkich Świętych informujemy, że podobnie jak w latach wcześniejszych zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu w okolicy cmentarza przy ul. Ostatniej i Zamkowej w Gostyninie – wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się.

Dla odwiedzających groby został dodatkowo został wyznaczony parking przy zamku.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego powiatu czuwać będą policjanci. Funkcjonariusze zadbają między innymi o to, by ruch w okolicach cmentarzy odbywał się płynnie. Apelujemy o wzmożoną czujność, ostrożność i cierpliwość związaną z utrudnieniami w ruchu drogowym w rejonach cmentarzy na terenie naszego powiatu w najbliższych dniach.

autor/źródło: KPP Gostynin

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie