Uwaga kierowcy, ruszają świąteczne kontrole na drogach
O dzisiaj gostynińscy policjanci rozpoczynają świąteczne akcje prewencyjno-kontrolne „Bezpieczne Święta 2016r“. Szereg działań policyjnych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie świątecznego wypoczynku, zakończy się 8 styczna 2017 r.
Zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, to czas wzmożonego ruchu. To okres, gdy mnóstwo osób wyjeżdża by wypocząć lub spotkać się z rodzinami. Na drogach pojawia się znacznie więcej pojazdów niż zwykle, więcej też jest pieszych często zaaferowanych zakupami. To wszystko w połączeniu ze zmiennymi , często bardzo niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżującym, by zadbać o płynność ruchu na drogach gostynińscy policjanci w okresie od dnia 23 grudnia 2016 roku do 8 stycznia 2017 przeprowadzą wzmożone działania kontrolno – prewencyjne „bezpieczne święta”.
Do podstawowych zadań pracujących w tym czasie na drogach policjantów drogówki, jak zawsze przy tego typu działaniach będą należeć:
- zapewnienie bezpieczeństwa pieszym,
- egzekwowanie jazdy z dozwoloną prędkością przez kierujących, szczególnie w obszarach zabudowanych,
- kontrola trzeźwości kierujących
- egzekwowanie stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,
- utrzymanie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych.
- prowadzenie kontroli samochodów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton pod względem zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń w ruchu tj.:
w dniu 25.12 w godz. 8.00-- 22.00,
w dniu 26.12 w godz. 8.00-- 22.00.
w dniu 01.01 w godz. 8.00-- 22.00.
- prowadzenie kontroli pojazdów w zakresie przewożenia nielegalnie pozyskanego stroiszu z drzew i krzewów iglastych.
Pamiętajmy, że w tym czasie na ulicach i drogach będzie większa niż zwykle ilość policjantów, do których zawsze można się zwrócić o pomoc.
Poza działaniami ruchu drogowego, wzmożone działania realizować będzie także patrole prewencji oraz służby kryminalnej.
Kwesty i kolędnicy - święta to czas kiedy chętniej otwieramy się na pomoc potrzebującym. Wybierajmy jednak sprawdzone kwesty, tak by nasz datek nie zasilił konta oszusta. Nie wpuszczajmy do domu nikogo obcego, szczególnie gdy jesteśmy sami, i nawet jeśli Ci obcy pojawiają się w przebraniu kolędników.
Świąteczni włamywacze - wyjeżdżając na święta, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu domu. Opustoszałe mieszkania to idealna okazja dla złodzieja. Nie ma stuprocentowo pewnego zabezpieczenia przed włamywaczem, ale warto ograniczyć ryzyko. Podstawą są atestowane drzwi i zamki antywłamaniowe, ale do włamań dochodzi również przez zwykłą niefrasobliwość właścicieli. Wystarczy otwarte okienko piwnicy lub wysłużony zamek w drzwiach garażowych, który zepsuł się dawno temu.
Zanim wyjedziemy, warto zatem sprawdzić, czy wszystko jest należycie pozamykane. Dobrym zabezpieczeniem domu i mieszkania jest również czujne oko zaufanego sąsiada. Poprośmy go by zwrócił uwagę na mieszkanie, podczas naszego wyjazdu.
Złodzieje i kieszonkowcy - zatłoczone markety i kolejki przy kasach, to idealna okazja dla kieszonkowca.
Wybierając się na zakupy zabierzmy ze sobą kogoś kto pomoże nam w upilnowaniu toreb i portfela. Pilnujmy również kluczyków od samochodu i telefonów komórkowych.
- portfel schowaj w wewnętrznej, zapinanej kieszeni torby;
- gdy stoisz w zatłoczonym miejscu lub w kolejce , torbę lub plecak trzymaj blisko siebie;
- nigdy, nawet przez chwilę nie odkładaj portfela na ladę sklepową lub przy kasie;
- torby z zakupami schowaj do bagażnika;
- nie zostawiaj w samochodzie radioodtwarzaczy i innych wartościowych przedmiotów, mogących zainteresować złodzieja.
Bezpiecznie z fajerwerkami - fajerwerki to wyrób pirotechniczny a nie zabawka dla dzieci. Nieostrożne użytkowanie może zakończyć się tragicznym wypadkiem, kalectwem a nawet śmiercią. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobie nieletniej jest przestępstwem, zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności. Zasady bezpieczeństwa:
- wyroby pirotechniczne należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Przed kupnem należy sprawdzić, czy wyrób taki zawiera instrukcję w języku polskim;
- nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów narażonych na pożar (np. lasu, stacji paliw, stodoły, sterty słomy itp.);
- wyroby pirotechniczne należy przechowywać w opakowaniach fabrycznych, w miejscu niedostępnym dla dzieci;
- odpalenie wyrobów pirotechnicznych musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej, pełnoletniej osoby, z zachowaniem szczególnej ostrożności;
- nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych wyrobów pirotechnicznych;
- wyroby pirotechniczne należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i wyłącznie w miejscach gdzie nie będzie to stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.
Podobało Ci się? Udostępnij!