Popularny: 1200 odsłonInformacje11 października 2019, 12:44,

Temat zdrowia dominował przed wyborami. A co z nocną i świąteczną opieką medyczną?

Temat zdrowia dominował przed wyborami. A co z nocną i świąteczną opieką medyczną?

Udostępnij 21
Kończącą się kampanię wyborczą zdominowały tematy służby zdrowia, a ostatnie cztery lata przyniosły reformę, w wyniku której nocna i świąteczna opieka medyczna przeniesiona została z Gostynina do Gorzewa

Oczekiwanie na SOR (Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - przyp. red.) nie może trwać dłużej niż 60 minut, czas oczekiwania do specjalistów nie będzie dłuższy niż 21 dni oraz przywrócenie poprzedniego systemu, w którym w stacjach pogotowia ratunkowego udzielana ma być pomoc – to jeden z kilku punktów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, zapisanych w tzw. „sześciopaku Schetyny” na następne cztery lata dla Polski.Kończącą się kampanię wyborczą zdominowały tematy służby zdrowia, a ostatnie cztery lata przyniosły reformę, w wyniku której nocna i świąteczna opieka medyczna przeniesiona została z Gostynina do Gorzewa.

O tym, co znaczy nieudolna reforma zdrowia w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości, przekonali się niestety mieszkańcy powiatu gostynińskiego.

Przywrócenie poprzedniego systemu pomocy udzielanej w pogotowiach ratunkowych a także czas krótszy niż 60 minut do przyjęcia na SOR (Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – przyp. red.) to jeden z wielu zapisów programu ochrony zdrowia Koalicji Obywatelskiej w tzw. „sześciopaku Schetyny”

Ostatnie cztery lata przyniosły zmiany także w Gostyninie

Dwa lata temu, od października 2017 roku świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej przeniesione zostały z siedziby pogotowia ratunkowego przy ulicy Przemysłowej do Gorzewa, oddalonego od Gostynina o kilka kilometrów. Oznacza to, że w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenci zmuszeni są do dojazdu na własną rękę do oddalonego o kilka kilometrów od Gostynina Gorzewa bądź w nagłych przypadkach wezwania karetki pogotowia.

Lekarz dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udziela porad w punkcie świadczenia usług, Szpital - Pawilon I, parter obok Izby Przyjęć lub w domu pacjenta, w przypadkach medycznie uzasadnionych, bądź telefonicznie.

Położenie szpitala poza miastem nie ułatwia korzystania mieszkańcom w potrzebie ze świadczeń medycznych, na dodatek w okolicy ograniczony jest zasięg telefonii komórkowej.

Grupa mieszkańców miasta zbierała podpisy, celem przywrócenia świadczeń nocnej i świątecznej opieki medycznej do Gostynina. Wysyłane były pisma – do władz powiatu i miasta oraz operatora szpitala w Gorzewie – Arion Med, podejmowane były także rozmowy.

Jak wygląda obecnie sprawa przywrócenia nocnej i świątecznej opieki do Gostynina? Pytamy jednego z trójki organizatorów akcji zbierania podpisów za przywróceniem punktu w Gostyninie – Witolda Pilichowicza:

- Walcząc o przywrócenie do Gostynina Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej przekonaliśmy się, że władze miasta i powiatu nie były zainteresowane tym problem. Miały miejsce tylko pozorowane działania. Ponad 1000 podpisów mieszkańców miasta w tej sprawie zostało niestety zlekceważonych. Można było odnieść wrażenie, że władze miasta i powiatu liczyły na to, że problem naturalnie ucichnie i tak się stało...

Zamknięty oddział we Włocławku

Chirurdzy, interniści, anestezjolodzy czy pediatrzy. Lista lekarzy specjalistów, których brakuje, staje się coraz dłuższa i pokazuje to ogólnopolska mapa zamykanych oddziałów.

Najbliższy zamknięty oddział szpitalny od Gostynina, widniejący na ogólnopolskiej mapie zamkniętych oddziałów, dotyczy oddalonego o 40 kilometrów Włocławka w województwie kujawsko-pomorskim. Zamknięto tam całodobowy oddział chirurgii dziecięcej, w wyniku której została zakończona działalność. Korzystali z niego także młodzi mieszkańcy z gmin powiatu gostynińskiego:

- Oddział chirurgii dziecięcej - całodobowy - który funkcjonował tu jeszcze cztery miesiące temu z końcem września nie tyle zawiesił, ale zakończył swoją działalność. Powodem tego był brak możliwości pozyskania kadry lekarskiej, która całodobowo mogłaby w tym oddziale funkcjonować. To narastało przez kilka lat, że niestety liczba specjalistów na rynku bardzo maleje. Nasi specjaliści, którzy z nami współpracowali czy współpracują to są osoby z miast ościennych: z Bydgoszczy, Torunia. To nie są osoby miejscowe - poinformowała telewizję TVN 24 Karolina Welka, dyrektor wojewódzkiego szpitala specjalistycznego im. Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

Polacy zdecydują, czy takiej między innymi służby zdrowia chcą w najbliższą niedzielę, czy sprawnej, w której diagnoza i leczenie postępuje błyskawicznie a czas oczekiwania w kolejce do lekarza nie dłużej niż miesiąc – już 13 października w wyborach parlamentarnych.

autor/źródło: Piotr Mrówka / Redakcja Gostynin.Info

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie