3500 odsłonInformacje3 października 2022, 13:42,

Stuletni "Łoś" w MCK. Jubileusz gostynińskiego Koła Łowieckiego1 października br. Koło Łowieckie „Łoś” w naszym mieście obchodziło jubileusz 100-lecia powstania. Z tej okazji przygotowano uroczystość, na którą przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele Zarządu Głównego, Polskiego Koła Łowieckiego – Kapituły Odznaczeń Łowieckich, Zarządu Okręgowego w Płocku, zaprzyjaźnionych Kół Łowieckich, leśnicy, samorządowcy.Obchody rozpoczęły się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Po powitaniu gości przez Prezesa Koła Mariusza Motykę wyświetlony został film nakręcony z okazji jubileuszu, w którym przedstawiono historię Koła od czasu jego założenia do chwili obecnej.

Zebrani w sali widowiskowej goście dowiedzieli się m.in., że na terenie ziemi gostynińskiej (pozostałości dawnej Puszczy Gostynińskiej) na łowy zjeżdżali dawni władcy Polscy: Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło, a od czasu Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego pisano o zamiłowaniach łowieckich polskiego ziemiaństwa. Napisał o nich też nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, gdzie w księdze II przedstawione jest Polowanie na zająca i w księdze IV łowy na niedźwiedzia. Losy Koła Łowieckiego z Gostynina były różne modyfikowane przez historię.

Nazwy grup lokalnych pasjonatów łowiectwa brzmiały: Gostynińskie Stowarzyszenie Łowieckie, Gostynińskie Koło Łowieckie, Koło nr 2, a od 1980 roku zmieniono nazwę na Koło Łowieckie „Łoś” w Gostyninie, która funkcjonuje do dzisiaj. Podczas obchodów nie mogło zabraknąć odznaczenia medalami Polskiego Związku Łowieckiego i Związku Kynologicznego: honorowy żeton zasługi ZŁOM – najwyższe odznaczenie PZŁ, złote, srebrne i brązowe medale za zasługi łowieckie. Ponadto wszyscy członkowie Gostynińskiego Koła Łowieckiego otrzymali okolicznościowe ryngrafy.

Następnie uroczystość przeniosła się przed budynek MCK w celu zrobienia zbiorowej fotografii, a potem do sali wystaw im. Pawła Tencera na obejrzenie wystawy pn. „Wiek istnienia”. Muzycznie uroczystość opatrzył Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Babrzysko”.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: UM Gostynin

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie