Popularny: 1400 odsłonInformacje13 sierpnia, 11:02,

RPO pyta o finansowanie świadczeń medycznych w ośrodku w Gostyninie

RPO pyta o finansowanie świadczeń medycznych w ośrodku w Gostyninie

Na początku sierpnia do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara wpłynęło sprawozdanie z kontroli sądowej przeprowadzonej 6-7 czerwca 2019 r. w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjanym w Gostyninie przy ulicy Zalesie.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 3
Wyniki sprawozdania z kontroli sądowej są bardzo ciekawe


Znalazła się tam m.in. informacja, że świadczenia medyczne udzielane pacjentom Ośrodka przez podmioty lecznicze spoza KOZZD nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wobec takiej sytuacji koszty leczenia pacjentów w tych placówkach ponosi KOZZD.

W związku z tym Rzecznik poprosił dyrektora KOZZD dr Ryszarda Wardeńskiego o odpowiedź na następujące pytania:

  • Jakie środki finansowe, z podziałem na poszczególne lata, były przyznawane Ośrodkowi na leczenie pacjentów. Czy określono kwoty na pokrycie kosztów leczenia w zewnętrznych podmiotach leczniczych?
  • Jakie środki finansowe, z podziałem na poszczególne lata, były wydatkowane na pokrycie kosztów leczenia pacjentów KOZZD w publicznej służbie zdrowia?
  • Czy udzielanie świadczeń zdrowotnych w podmiotach więziennej służby zdrowia wiązało się kiedykolwiek z koniecznością uiszczenia przez Ośrodek tych kosztów, czy też każdorazowo ponosiła je SW?
  • Czy kiedykolwiek doszło do odmowy udzielenia świadczeń zdrowotnych pacjentowi KOZZD w publicznej bądź więziennej służbie zdrowia?
  • Jaki jest sposób finansowania świadczeń medycznych dla pacjentów KOZZD, którzy otrzymują świadczenia rentowe lub emerytalne? Ilu takich pacjentów w nim przebywa? Czy koszt leczenia tych pacjentów ponosi NFZ?

RPO poprosił też o podanie, ilu pacjentów zostało prawomocnie umieszczonych w KOZZD, ilu przebywa w nim na obserwacji psychiatrycznej bądź zabezpieczeniu cywilnym (do prawomocnego zakończenia procedury umieszczenia w Ośrodku).

Spytał też, czy osoby skierowane dotychczas na obserwację psychiatryczną do KOZZD były umieszczane w odrębnych pokojach, bez kontaktu z osobami prawomocnie pozbawionymi wolności w Ośrodku oraz ile dotychczas przeprowadzono takich obserwacji.

Rzecznik chce też wiedzieć, ile osób trafiło do KOZZD po 30 stycznia 2019 r., kiedy Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą zabezpieczenie cywilne nie może polegać na pozbawieniu człowieka wolności w KOZZD.

RPO zna warunki lokalowe Ośrodka, niemniej jednak pytania te nasuwają się wobec trudnej do zaakceptowania sytuacji, w której wszystkie osoby - umieszczone prawomocnie w KOZZD, w ramach zabezpieczenia cywilnego, jak również skierowane na obserwację, miały ze sobą kontakt i przebywały we wspólnych pokojach.

Więcej na stronie Rzecznika: NFZ nie płaci za świadczenia pacjentów Ośrodka w Gostyninie udzielane poza nim

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

Kryminaliści chronieni PRZEZ p anstwo, 15 sierpnia
Z biednegoczlowiekamoznwnajszybciej zrobić wariata , oprawcy ludzkiej krzywdy.
zwykły pacjent, 14 sierpnia
Szkoda, że RPO nie widzi problemu jak pacjenci zwykłych szpitali leżą na korytarzach.
Popularny: 1800 odsłonInformacje13 sierpnia, 10:26,

Był poszukiwany przez policję. Wpadł handlując podrobioną odzieżą

Żychlińscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o handel ubraniami i butami z podrobionymi znakami towarowymi popularnych marek. Jak się okazało, mężczyzna był również poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 6
Oszustwo nie popłaca

W czwartek (8 sierpnia 2019 roku) w godzinach porannych policjanci z Żychlina podczas przeprowadzonej interwencji na targowisku miejskim zabezpieczyli ponad 500 sztuk różnego rodzaju odzieży oraz 72 pary butów oznaczonych podrobionymi znakami znanych modowych firm.  Czarnorynkowa wartość zabezpieczonego towaru  jest w trakcie ustalania. Policjanci nie wykluczają, że sprawa może mieć charakter rozwojowy. 

Funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie 47-letniego mieszkańca powiatu płockiego, który okazał się osobą poszukiwaną do obycia kary pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym. Mężczyzna został zatrzymany. Zgodnie z ustawą prawo własności przemysłowej za handel podrobionymi  wyrobami z zastrzeżonymi znakami towarowymi może grozić nawet do 5 lat więzienia.

autor/źródło: KPP Kutno

Napisz komentarz

Komentarze

Hitlerowskie wydanie decyzji panstwowych, 15 sierpnia
Jak się dostaje pracę w Gostyninie , gdzie jest sprawiedliwość ??? Gdzie jest Konstytucja gdy człowiek umiera bo niema pieniędzy na leki , a za kradzież dzielna policja wymierzyć urojona sprawiedliwość. Więc śmierć głodowa czy więzienie w zrytych sadystycznych lbach. No zarabiać na życie nie może , ale za to posiedzieć za darmo bez opłat , rachunków i z ciepłym jedzeniem bo niektórzy nie mają nawet ciepłej wody w domu , ani gotowanego jedzenia. Cytat: ". Życie jest zbyt piękne , aby żyć normalnie ". Maria Czubaszek
Dodaj ogłoszenie