Informacje25 lutego 2022, 09:15,

"Rozpięty na ramionach...". II Festiwal Pieśni Wielkopostnej i Wielkanocnej

"Rozpięty na ramionach...".  II Festiwal Pieśni Wielkopostnej i Wielkanocnej

Szczegóły w artykule

Polskie tradycje związane z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy są bardzo silnie zespolone z tradycjami religijnymi, Wielki Post przywodzi nam na pamięć wszystkie tradycje, które wypielęgnowała pobożność naszych przodków. Nigdzie te zwyczaje nie są tak przeżywane i nigdzie tak nie przemawiają do serc, jak w Polsce. Ten czterdziestodniowy okres przygotowania ma spowodować pewne zmiany, pewne poważne przemyślenia.Środa Popielcowa, zwana w czasach staropolskich Wstępną Środą, rozpoczyna kolejny w naszym życiu Wielki Post. Obrzędy kościelne Środy Popielcowej wyznaczały też nieodwołalnie koniec zabaw zapustnych, ale jeszcze w początkach XX w. zabawy, psoty i niektóre zwyczaje zapustne, np. kłoda popielcowa, czy tańce kobiet na wysoki len, trwały jeszcze przez cały niemal dzień. W Środę Popielcową starannie myto i wyparzano wszystkie naczynia, aby nie pozostał na nich nawet ślad tłuszczu i mięsnych wywarów. W ten sposób manifestowano gotowość do wielkopostnych umartwień. W ciepłym miejscu, na przypiecku, gospodynie ustawiały garnki z zaczynem z mąki żytniej i wody, postny żur, podstawową i najczęściej jadaną potrawę wielkopostną, śpiewając przy tym różne piosenki o żurze, niekiedy nazywanym także Panem Żurowskim, np.: „Wstępna Środa następuje Kuchareczka żur gotuje.” 

Mając na uwadze wielkopostne zwyczaje staropolskie, w okresie przedwiośnia kiedy to stopniowo kończyły się zgromadzone w spiżarniach zapasy, a na nowe płody długo trzeba jeszcze czekać, w świątyniach słychać organowe piu piano, a w części pasyjnej Wielkiego Postu -  pianissimo possibile. 

W atmosferze Sanctum Silentium, zmierzając ku przemianie, wspomożeniem w przeżywaniu „pustynnego” czterdziestodniowego czasu uwieńczonego Świętym Triduum Paschalnym oraz Tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego, mogą być religijne, liryczne utwory wokalne, jak również ich uproszczone formy. 

Pielęgnując i kultywując pieśni wielkopostne, pasyjne i wielkanocne, a zarazem promując i upowszechniając dorobek w zakresie  muzyki dawnej i współczesnej, Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w II Festiwalu Pieśni Wielkopostnej i Wielkanocnej, który odbędzie się 1 kwietnia 2022 roku, o godz. 9:30 w sali konferencyjnej GCKiTWGG w Białem, gmina Gostynin.

Wszelkie informacje dotyczące zasad i warunków uczestnictwa znajdziemy w Regulaminie Festiwalu oraz pod nr telefonu: 601 391 168 lub 661 272 586.

Regulamin festiwalu wraz z Załącznikami znajduje się na: https://gckitwgg.naszgok.pl/n,ii-festiwal-piesni-wielkopostnej-i-wielkanocnej

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, domów kultury, szkół i ognisk artystycznych czy parafii.

Organizator:
GCKiTWGG w Białem

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie