Popularny: 1000 odsłonInformacje6 stycznia 2018, 00:55,

Podsumowanie tygodnia: publiczny rejestr pedofilów, szkody w nowym bloku socjalnym, powitanie 2018 roku oraz spadek liczby wiernych w kościołach

Podsumowanie tygodnia: publiczny rejestr pedofilów, szkody w nowym bloku socjalnym, powitanie 2018 roku oraz spadek liczby wiernych w kościołach


Przedstawiamy podsumowanie tygodnia, w pierwsze w roku 2018, przegląd wydarzeń, które wzbudziły największe zainteresowanie od 30 grudnia 2017 r. do 5 stycznia 2018 r.Przełom roku 2017 i 2018 przyniósł nowości. Taką bez wątpienia jest służąca celowi publicznemu jaką jest ochrona przed groźnymi przestępcami lista sprawców przestępstw na tle seksualnym, dostępna w internecie.
1 stycznia tuż po północy ministerstwo uruchomiło publiczną część rejestru. Każdy internauta ma możliwość po nazwisku czy nazwie miejscowości wyszukać przestępców. W bazie znalazły się dane 768 osób, głównie pedofilów.
Po wpisaniu do wyszukiwarki hasła „Gostynin” pojawiają się trzy wyniki: Arkadiusz Ambroziak, Krzysztof Kuriata i Piotr Parzych.
Rejestr dostępny jest pod adresem: rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home .

Internauci chwalą pomysł: - To jest bardzo dobry pomysł na zboczeńców! - pisze Marek. - Myślę ze to dobry pomysł - dodaje z kolei Jola.

Drugim tematem, który wywołał największe zainteresowanie w tym tygodniu, to zniszczenia, jakich dokonano w nowo otwartym bloku socjalnym przy ulicy Targowej 5B. Kilka tygodni po oficjalnym oddaniu kluczy do mieszkań doszło do aktu wandalizmu.
W jednej z klatek schodowych zostały zdewastowane drzwi. Na przesłanych przez czytelników zdjęciach widać, że w drzwiach wejściowych do klatki schodowej została wybita szyba.
Temat wywołał mnóstwo komentarzy oburzenia wśród naszych czytelników: - Młodzi ludzie pracujący za najniższą krajową są zbyt zamożni żeby otrzymać mieszkanie od miasta natomiast dla „państwa”, którzy nigdy niczego nie docenili, bo wszystko przychodzi im z łatwością, mieszkanka są zdewastowane po miesiącu – pisze Pani Martyna, której komentarz uzyskał najwięcej polubień.
- Nie wszyscy mieszkańcy to źli ludzie. Maja pecha, że muszą mieszkać z patologią – dodał Pan Przemysław.
- Nikt nie powiedział, że wszyscy mieszkańcy to źli ludzie. Jednak skąd się wzięły opinie o tym osiedlu? – zastanawia się z kolei Pan Mateusz.

Przypomnijmy, że oficjalne oddanie kluczy do bloku odbyło się niecały miesiąc temu, 6 grudnia 2017 roku. W nowym bloku socjalnym zamieszkało 60 rodzin.

Trzeci temat tego tygodnia, topowitanie nowego roku. Wzorem ubiegłych lat, część mieszkańców Gostynina postanowiła to wydarzenie spędzić na Rynku Miejskim, by o północy wspólnie złożyć sobie życzenia oraz obejrzeć pokaz fajerwerków.
Gostyniński Sylwester rozpoczął się o godzinie 23.00. Rozbrzmiewające na Rynku muzyczne przeboje zachęciły wielu mieszkańców do tańca.

Kilka minut przed północą burmistrz Paweł Kalinowski złożył wszystkim zgromadzonym na Rynku życzenia noworoczne.
- Pokaz fajerwerek śliczny . Ale co chodzi o Sylwester w Gostyninie... hmm.. nic ciekawego . Nie dziwię się że młodzi ludzie uciekają z naszego miasta . Nic tu się nie dzieje . Władze miasta bardziej mogły się postarać – oceniła Sylwestra pod Ratuszem internautka Ewelina.

Z kolei bardzo dużo komentarzy wywołał artykuł, dotyczący informacji ogólnokrajowej, dotyczącej spadku liczby wiernych uczestniczących w Kościele Rzymskokatolickim na niedzielne msze święte.

Jak informuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, w 2016 roku tylko 36,7 % brało udział w Eucharystii,a do Komunii Świętej przystąpiło 16%.
Frekwencja zbadana w 2016 roku jest najniższą w historii prowadzenia tego typu statystyk.
W roku 2015 w Mszach Świętych uczestniczyło 39,8% wiernych, a Komunię Świętą przyjmowało 17% katolików.

- Dobre wieści, to oznacza, że nasza cywilizacja idzie do przodu i przestaje potrzebować już pana i władcy w czarnej sukni, który mówi ludziom jak mają żyć, co robić i straszy karą jak nie posłuchają. To już nieodwracalny trend patrząc na kraje, które się rozwijają. W końcu mamy 2018 rok! Wiara to nie instytucja Kościoła Katolickiego, to sprawa indywidualna, jak ktoś wierzy to jego sprawa, nie potrzeba pośredników. Niestety dopóki religia będzie w szkołach zamiast w kościołach i wliczana do średniej to państwo nie odzyska pełnej świeckiej wolności. Za duża presja społeczna i zbyt mocny chwyt za gardło. Ingerencja KK w państwo jest przytłaczająca. Jeżeli, ktoś chce chodzić do kościoła to go znajdzie, ale polityka KK zraża do siebie nawet wielu oddanych wiernych – pisze Pan Witold, którego komentarz wywołał bardzo dużo reakcji i najwięcej, aż 40 „polubień”.

- Kiedyś z mszy można było wynieść jakąś myśl, przesłanie, można było zagłębić się w kazanie. A teraz tylko słyszy się, na kogo głosować, ile na kościół dać albo narzekania, że dało się za mało. Słabo to teraz wygląda. Kiedyś ksiądz nie popełniał takich błędów jak dziś, stąd i zaufanie zmalało i potrzeba bycia na mszy również – dodaje Pani Małgorzata, której komentarz wywołał również duża liczbę „lajków”.

No sorry ale co to za zdziwienie? Przecież księża i cześć katechetów tak pracują nad tym żeby nie chodzić do kościoła ze powinni być zachwyceni rezultatem – dodaje Pani Ewelina. - Bo księża coraz bardziej pazerni zamiast modlić się i ludzi nawracać to tylko pieniądze wołają – pisze z kolei Pani Sylwia.
Artykuł wywołał duże poruszenie, wypowiedziało się na ten temat 20 internautów. Wszyscy są zgodni, ze spadek liczby wiernych wiąże się z nie do końca z prawdziwym powołaniem Kościoła i księży oraz zachowaniem i postawą tych ostatnich.

Duże zainteresowanie wywołał z kolei artykuł o budynku przy 3 Maja 30, gdzie powstanie 9 lokali socjalnych. Na grudniowej sesji rady miejskiej radni głosowali nad uchwałą budżetową. Znalazły się tam m.in. środki na zadanie pn. Budowa komunalnego budynku socjalnego przy ul. 3 Maja 30 – projekt budowlany.
"Zaplanowana na ten cel kwota obejmuje wykonanie dokumentacji budowlanej budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z 9 lokalami mieszkalnymi na nieruchomości gminnej przy ul. 3 Maja 30" - poinformowała portal Przewodnicząca Komisji Spraw Obywatelskich, radna IdG Magdalena Augustyniak.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie