800 odsłonInformacje4 marca 2024, 13:41,

Piesi i rowerzyści na drogach Gostynina - jak im pomóc?

Piesi i rowerzyści na drogach Gostynina - jak im pomóc? [FELIETON]

Udostępnij na Fb. To zainteresuje Twoich znajomych


Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest jednym z najważniejszych zadań samorządu lokalnego, który będąc najbliżej mieszkańców, jest w stanie reagować na pojawiające się zagrożenia i problemy. W niniejszym opracowaniu postaram się jedynie pobieżnie poruszyć kilka zagadnień, gdyż nie sposób tę tematykę w sposób kompleksowy zawrzeć w krótkim artykule.



Bezpieczeństwo pieszych

Z uwagi na dość ścisłą zabudowę, Gostynin wwielu porach dnia charakteryzuje się intensywnym ruchem pieszych. Największym zagrożeniem dla pieszych są oczywiście miejsca w których, ich ruch krzyżuje się z ruchem pojazdów.

Mamy w Gostyninie już kilka, tzw. aktywnych przejść dla pieszych, czyli miejsc w których fakt zbliżania się pieszych do przejścia jest komunikowany kierowcom migającym sygnałem żółtym i doświetleniem tych miejsc. Niestety, przejścia wykonane w Gostyninie często ujawniają istotną wadę -„włączając się” w sytuacji gdy nie ma pieszych. Wywołuje to niestety u kierujących niechęć i osłabia ich koncentracje gdy ponownie się pojawiają w tym miejscu, wszak już raz zostali „oszukani”. Niemniej, rozwiązania te, najlepiej w ulepszonej wersji należy wprowadzać w kolejnych miejscach –o tym gdzie, poniżej.

Aktywne przejście, ul. Rynek

Kolejnym, nieco mniej skomplikowanym technicznie, rozwiązaniem, poprawiającym bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych jest doświetlenie przejść dla pieszych. Najpilniejsze jest doświetlenie przejść dla pieszych w ciągu ulicy Wojska Polskiego, gdzie niezwykle często dochodzi do sytuacji niebezpiecznych i to zarówno na przejściach bez sygnalizacji (choćby koło „Domu Nauczyciela”), jaki na tych gdzie jest sygnalizacja świetlna.Z mojej codziennej praktyki zawodowej, wyróżniłbym kilka najniebezpieczniejszych przejść w Gostyninie.

1) Przejście w ciągu ulicy Kościuszki, przed wjazdem na ulicę Rynek, gdzie ruch zbliżających się pieszych jest istotnie zasłonięty przez budynek (na szczęście, bez zdarzeń w ostaniach latach)

2) Przejście na ulicy Kutnowskiej, obok dawnej przychodni (w ostatnich latach, 1 poważny wypadek)

3) Przejście na styku ulic Rynek i Jana Pawła II (też z poważnymi zdarzeniami w latach ubiegłych)Uważam, że te miejsca należałoby rozważyć jako te, które warto wyposażyć w systemy aktywnego ostrzegania o obecności pieszych (choć może to być trudne z technicznego punktu widzenia w przypadku nr 1).

Inne przejścia, o potencjalnie dużym stopniu zagrożenia, wspomniane już wcześniej, wszystkie przejścia w ciągu ulicy Wojska Polskiego, przejście na ulicy Floriańskiej w pobliżu Kauflandu, przejście w pobliżu kościoła na ulicy Jana Pawła II, przejście na ulicy Bierzewickiej w okolicach mini-parku, oraz przejście w ciągu małej obwodnicy, w pobliżu wejścia na łąki „niedoszłych term” gdzie ruch pieszych (głównie z psami) jest również dość intensywny.

Uważam, że te miejsca powinny zyskać nowe, bardzo wydajne, permanentne oświetlenie.

Przykład dobrze oświetlonego przejścia dla pieszych –ul. Kościuszki

Ruch rowerowy

W Gostyninie możemy dostrzec zarówno rowerzystów, którzy korzystają z jednośladów rekreacyjnie, jak i tych, dla których rower jest podstawowym środkiem komunikacji (szczególnie w sytuacji braku komunikacji miejskiej). Wszyscy oni jednak wypatrują rozwiązań poprawiających ich bezpieczeństwo.

Rozwijanie obecnej infrastruktury czy też tworzenie zupełnie nowych ciągów komunikacyjnych z uwzględnieniem dróg rowerowych lub dróg dla pieszych i rowerów wymaga niejednokrotnie współpracy kilku organów administracji samorządowej i wiąże się ze sporymi kosztami, choć można tu liczyć na wsparcie funduszy europejskich. Warto się o nie starać, gdyż Unia Europejska zdecydowanie stawia na rozwój infrastruktury w tym właśnie zakresie.

Drogi rowerowe (lub pieszo-rowerowe) z pewnością najpotrzebniejsze są wzdłuż ulic o najintensywniejszym ruchu samochodowym –a więc ulica Kutnowska, Kościuszki, Zamkowa, Bierzewicka i Płocka. Mamy już na szczęście drogi rowerowe na Czapskiego i 18tego Stycznia.

Największym ograniczeniem przy reorganizacji lub przebudowie aktualnej infrastruktury drogowej, jest szerokość pasa który należałoby przeznaczyć na drogę rowerową, lub pieszo-rowerową. Stosunkowo najprostszą sytuację mamy na ulicy Kutnowskiej, gdzie infrastruktura jest już w dużej mierze gotowa, w pozostałych wskazanych powyżej miejscach, ingerencja musiałaby być dużo znaczniejsza. Z pewnością, trudno sobie wyobrazić realizacje tych zdań w czasie jednej kadencji, niemniej warto nakreślić pewną strategię działania na kolejne lata, tak by kolejne inwestycje przyczyniały się do rozwoju sieci dróg dla rowerzystów.

autor/źródło: Krzysztof Klejna

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Cyklista, 5 marca 2024
W Gostyninie nie ma żadnych dróg rowerowych, jedyne co jest to chodnik w innym kolorze, ale standardów drogi rowerowej w żadnym miejscu nie spełniono, a generalnie to w Gostyninie jest ciemno i po zmroku nie widać pieszych i rowerzystów
***** ***, 4 marca 2024
Zostanie Pan radnym to wszystko będzie ok......myślę.
Dodaj ogłoszenie