Popularny: 4600 odsłonInformacje11 lipca 2019, 10:26,

Pierwszy pozew przeciwko ośrodkowi przy Zalesiu. Pacjent domaga się pieniędzy

Pierwszy pozew przeciwko ośrodkowi przy Zalesiu. Pacjent domaga się pieniędzy

Regulamin ośrodka rzekomo ogranicza wolności obywatelskie

Media ogólnopolskie informują, że do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pierwszy pozew pacjenta Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, dotyczący warunków odbywania terapii w ośrodku przy ulicy Zalesie.Pacjent, który od trzech i pół roku przebywa w ośrodku, pozwał Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministerstwo Zdrowia, za krzywdy, których już miał doznać. Domaga się 55 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Nie jest podane, z jakiego powodu osoba ta znalazła się za murami KOZZD.

– Przed sądem dochodzimy zaniechania naruszeń dóbr osobistych, które mają miejsce w ośrodku w Gostyninie. Z naszych informacji wynika, że panuje tam przeludnienie i dochodzi do łamania praw człowieka – powiedział dla „Gazety Wyborczej” radca prawny Piotr Golędzinowski.

Do pozwu dołączono także, jak informuje Gazeta Wyborcza, wniosek o zabezpieczenie. Dotyczy on regulaminu ośrodka, który – zdaniem prawników – wbrew konstytucji ogranicza wolności obywatelskie.

Autor pozwu razem z pięcioma innymi osobami mieszka w sali o powierzchni 27 metrów kwadratowych. I tak jest lepiej niż było, gdyż wcześniej powierzchnię tę dzielił między jeszcze siedem innych osób. Do tego problemem stają się warunki sanitarne.

Te szczególnie w upalne dni są ciężkie, gdyż budynek bardzo się nagrzewa, nie ma w nim klimatyzacji na salach pacjentów, a okna można jedynie uchylić.

Pacjenci uznani za agresywnych, którym podano silne środki uspokajające, nie wstają z łóżek. Nie są w stanie zadbać o higienę a pozostali mogą wyjść na zewnątrz tylko na godzinę. Już w 2017 r. krytykował to Europejski Komitet do spraw Zapobiegania Torturom (CPT), ale jego zaleceń nie zrealizowano.

KOZZD wybudowano i zaplanowano w nim pobyt nie więcej niż 60 pacjentów. Dziś przebywa tam 65 osób.

autor/źródło: Redakcja gostynin.info
Tematy:KOZZDpozew

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Jojne Hajfa, 14 grudnia 2020
To na Teneryfę niech jedzie , tam klimat jest wspaniały !
Olek, 9 września 2019
Póki co - to jednak zwyrodnialcy tam rezydują... Rzeczywiście - musisz się zastanowić . Nad sobą. Powinni od świtu pielić trawniki i przerzucać kamienie z jednej sterty na drugą. Za małą powierzchnie ma ? Bydle powinno siedzieć w klatce 1x1 metr i na kiju dostawać żarcie raz dziennie - jak zasłuży.
To ja, 12 lipca 2019
Nie wszyscy zrobili cos zlego i tam sa ,i trzeba sie nad tym zastanowic ,bo kazdy moze sie tam znalezc i to zaczyna byc niebezpieczne .
Dodaj ogłoszenie