6900 odsłonInformacje26 maja 2021, 13:51,

Największa w Europie inwestycja PKN Orlen powstanie.... nie w Gostyninie

Największa w Europie inwestycja PKN Orlen powstanie.... nie w Gostyninie

Inwestycja o wielkości 140 boisk piłkarskich ma powstać do 2024 roku

...A pod Płockiem - informuje koncern PKN Orlen. W okresie kampanii wyborczej w październiku 2018 roku burmistrz Paweł Kalinowski na swoim profilu społecznościowym informował o spotkaniu z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem. W rozmowie uczestniczył również Bartosz Bazela ówczesny kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Rady Powiatu Gostynińskiego. "Nasza rozmowa dotyczyła przyszłości Gostynina,  a głównym tematem ponad godzinnego spotkania były plany o potencjalnych możliwościach współpracy. To było bardzo dobre i owocne spotkanie. W planie są dalsze konsultacje" - podsumował ówczesne spotkanie burmistrz Kalinowski.

Niestety, efektów tych rozmów dla mieszkańców Gostynina nadal nie widać. Tymczasem PKN Orlen zapowiedział budowę nowoczesnego Kompleksu Olefin III w gminie Stara Biała (powiat płocki). Inwestycja o wielkości 140 boisk piłkarskich ma powstać do 2024 roku, uruchomienie produkcji zaplanowane jest na początek 2025 roku.

Produkty petrochemiczne, wytwarzane w Kompleksie Olefin, będą bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

- To ważny moment dla PKN ORLEN i polskiej petrochemii. Robimy wielki krok w kierunku znaczącego zwiększenia segmentu petrochemicznego w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, który po zakończeniu budowy Kompleksu Olefin III będzie jedynym z najnowocześniejszych w Europie. Dzięki tej inwestycji PKN ORLEN dołączy do grona czołowych producentów petrochemicznych na europejskim rynku. Zabezpieczy także w długiej perspektywie swoją konkurencyjność i zwiększy odporność na niesprzyjające mega-trendy na rynku paliw. Co ważne, ta inwestycja wpisuje się w połączenie Orlenu z Lotosem, który będzie dostawcą znacznego wolumenu nafty do Olefin. Petrochemia ma duży potencjał. Zamierzamy optymalnie go wykorzystać, odpowiadając na stale rosnące zapotrzebowanie na wysokomarżowe produkty petrochemiczne. Skorzystają na tym spółki z Grupy, nasi akcjonariusze i polska gospodarka, która stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Rozbudowa Kompleksu Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku wpisuje się w strategię ORLEN2030, która zakłada osiągnięcie przez PKN ORLEN neutralności emisyjnej do 2050 roku. W ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 roku o 20% spółka zredukuje emisję CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej. 
 

autor/źródło: Redakcja Gostynin.info / PKN Orlen

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Wuwua, 27 maja 2021
Jeśli ktoś uwierzył w zapowiedz budowy olefin pod Gostyninem to nie mam pytań.... Przecież to jest technicznie z d..y pomysł....
Mark, 26 maja 2021
Jak nasz burmistrz nie noże pomoc naszemu miastu na temat dłużej jnwestyci ii pracy dla naszego miasta i okolicach masz miasto to miasto umarłych to ma być nasz burmistrz nie dba o nasze miasto i młodiesz żeby tu zostali
Dodaj ogłoszenie