Informacje16 stycznia, 12:27,

Minął tydzień: pierwszy kurs Intercity, szczepienia i zima

Minął tydzień: pierwszy kurs Intercity, szczepienia i zima

Co najbardziej zainteresowało czytelników naszego portalu w tygodniu od 10 do 16 stycznia 2021 r.?

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Co najbardziej zainteresowało czytelników naszego portalu w tygodniu od 10 do 16 stycznia 2021 r.?W niedzielę, 10 stycznia 2021 r. punktualnie o godzinie 22:44 na dworzec PKP w Gostyninie wjechał pierwszy pociąg Intercity relacji Katowice-Płock. To pierwszy raz w historii, kiedy pociąg Intercity przyjechał do Gostynina.

Artykuł na ten temat najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu w mijającym tygodniu.

Od 10 stycznia 2021 roku dostęp do usług PKP Intercity zyskali mieszkańcy Płocka i Gostynina, przez który zaczął jeździć nowy pociąg TLK Chemik relacji Płock – Katowice, zapewniający możliwość dojazdu do Łodzi, Kutna, Częstochowy i Katowic. Z Płocka i Gostynina możliwe będą podróże także w innych relacjach, np. do Krakowa, dzięki możliwości dogodnej przesiadki na stacji Łódź Widzew do pociągu IC Kazimierz - informuje biuro prasowe PKP Intercity.

W Gostyninie ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. To drugi temat tygodnia wśród czytelników naszego portalu.

Jak poinformowała spółka ARION Med., na swoim profilu Facebook, w poniedziałek, 11 stycznia 2021 r. jako pierwsza została zaszczepiona dyrektor szpitala w Gorzewie Justyna Ziemnicka-Serwa.

W tygodniu pierwszą dawkę szczepionki otrzymał personel szpitala. Drugie szczepienie wykonuje się 21 dni po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

Przypomnijmy, pod koniec grudnia informowaliśmy, że szpital Arion Med Sp. z o.o. w Gorzewie wyznaczony został jako szpital węzłowy.

Szpitale węzłowe szczepią w pierwszej kolejności zatrudniony przez siebie personel medyczny i niemedyczny, jak również personel z innych jednostek tj. szpitale, przychodnie, apteki.

Szczepienia w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, rozpoczęły się 27 grudnia 2020 r.

Szczepionka mRNA zawiera fragment materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2, który przekazuje naszym komórkom instrukcje dotyczące wytwarzania nieszkodliwego wirusowego białka S (tak zwanego „białka kolca”, które znajduje się na powierzchni koronawirusa). Po tym, jak komórki naszego organizmu zsyntetyzują to białko, niszczą materiał genetyczny wprowadzony w szczepionce. Następnie komórka „prezentuje” wytworzone białko na swojej powierzchni. Układ odpornościowy rozpoznaje to „obce” białko jako nie swoje i zaczyna budować odpowiedź immunologiczną i wytwarzać przeciwciała, tak jak w przypadku naturalnej infekcji COVID-19. Wytwarza limfocyty T i B, które będą „pamiętać”, jak walczyć z wirusem wywołującym COVID-19, jeśli dojdzie w przyszłości do zakażenia.

Po ubiegłorocznej, jednej z najcieplejszych zim w historii, kiedy śnieg obejrzeć mogliśmy jeden dzień i trzeba czekać było do niemal końca stycznia, podczas zimy 2021 biało w Gostyninie i okolicy zrobiło się w pierwszych dniach stycznia. Fotorelacja z zimy w Gostyninie trzeci temat tygodnia.

W tygodniu śniegu przybyło a koniec tygodnia zapisze się pod znakiem mrozu i śniegu.

Z kolei najwięcej komentarzy naszych czytelników wywołała ankieta. Na jednej z grup portalu społecznościowego Facebook o nazwie Plan dla Gostynina została zorganizowana ankieta odnośnie przybierającego w ostatnich dniach na sile strajkowi przedsiębiorców. Organizator sondy pyta użytkowników: Czy popierasz strajk restauratorów, branży hotelarskiej i przedsiębiorców oraz otwarcie lokali wbrew "lockdownowi" ?

- Oczywiście. Poza przedsiębiorcami, jak ich określono, są przede wszystkim ludźmi, mający rodziny rachunki do opłaty i inne zobowiązania na które trzeba mieć pieniądze! - pisze Pani Dorota.

- Według mnie utrzymanie reżimu sanitarnego w restauracjach jest o niebo łatwiej przestrzegać i dopilnować niż chociażby w sklepach typu Ikea, biedronka itp. Już od dawna ktoś powinien się nad tym zastanowić, bo jak do tej pory wygląda to tak, że te wszystkie ograniczenia są tylko po to, żeby ludzi trzymać krótko za ryj, a nie po to żeby się nie zarażali !!! Budżety przedsiębiorców nie są z gumy i jeden miesiąc można jakoś przetrwać, nie dłużej! W naszym kraju wszystko jest odwrócone do góry d... Zamknąć i czekać aż się splajtuje! U Niemców też zamykają, ale przed zamknięciem ustalają rekompensaty dla tych których obostrzenia będą dotyczyć i je realizują. Tak wiem, że Niemcy to bogaty kraj itd.... - pisze Pan Michał.

- Dobrze robią niech się nie dają może wszyscy wezmą przykład i pomału wszystko wróci do normy – dodaje Pan Mariusz.

Z informacji sportowych, w związku z kolejnym przedłużeniem obostrzeń związanych z epidemią COViD-19, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zmienił termin zgłoszeń do turnieju Gostynin Cup 2021. Turniej przełożono na 6 lutego 2021 r.

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie