Popularny: 1400 odsłonInformacje10 sierpnia 2019, 07:59,

Minął tydzień: pielgrzymka, zapowiedź V edycji Art Energy i decyzja gminy w sprawie odpadów


Udostępnij 5
Przegląd najciekawszych wydarzeń w tygodniu od 3 do 9 sierpnia 2019 r.

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Przegląd najciekawszych wydarzeń w tygodniu od 3 do 9 sierpnia 2019 r. Jak co roku Gostynin zaoferował swoją gościnność dla kilku tysięcy uczestników 38. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę.Ze względu na remont starego mostu, w tym roku pątnicy wyjątkowo wyruszyli z Radziwia i dotarli do Gostynina we wtorek, 6 sierpnia. Kwater mistrzem całej pielgrzymki jest proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia Ks. Andrzej Rutkowski.

Artykuł na ten temat wraz ze zdjęciami był tematem numer jeden na naszym portalu w mijającym tygodniu.

Grupa gostynińskich pielgrzymów, której przewodniczy ks. Michał Guzek z parafii pw. św. Marcina wędruje razem z dekanatami gąbińskim, tłuchowskim, dobrzyńskim oraz sierpeckim. Pod zjednoczonymi barwami żółto-zielonymi w dziewięciodniowej pielgrzymce bierze udział 130 osób.

Wędrującym towarzyszy hasło „w mocy Bożego Ducha”, do którego w homilii porannej nawiązał ks. bp Mirosław Milewski prosząc pielgrzymów: "Strzeżcie depozytu wiary i wartości zapisanych w Ewangelii i dekalogu. Powierzajcie Jezusowi i Maryi wszystkie swoje sprawy. Ale módlcie się także za naszą Ojczyznę, Polskę, by była wierna chrześcijańskim korzeniom. Za Ojczyznę, jak mówił bł. abp. A.J. Nowowiejski, która daje „rodzicom – dobre dzieci, żonom – uczciwych mężów, mężom – wierne żony, ojczyźnie – zacnych obywateli, sumiennych urzędników, odważnych żołnierzy, sprawiedliwych sędziów, ludzi charakteru i obowiązku”. Niech Wasze pielgrzymowanie do tronu Maryi na Jasnej Górze przyniesie dobre owoce" - zakończył biskup.

Pątnicy, po pokonaniu 260 km, w godzinach porannych 14 sierpnia wejdą do klasztoru ojców Paulinów, by oddać pokłon znajdującemu się tam Cudownemu Wizerunkowi Matki Bożej Częstochowskiej.

Gmina Gostynin oraz 5 innych gmin należących do Związku Gmin Regionu Płockiego podjęły uchwały o rezygnacji ze wspólnej gospodarki odpadami w ramach ZGRP. To drugi temat w tym tygodniu, który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu.

Przeczytaj też: 38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

Problem z odbiorem odpadów komunalnych rozpoczął się w czerwcu br. Wtedy to podczas zgromadzenia Związku Gmin Regionu Płockiego, do którego należą m.in. gmina wiejska Gostynin oraz gmina Szczawin Kościelny zostały wprowadzone wysokie podwyżki stawek za odbiór odpadów: 25 zł za śmieci segregowane od osoby oraz 50 zł za odpady niesegregowane. Dodatkowo ZGRP zażądał od każdej członkowskiej gminy wniesienia składki celowej na pokrycie luki finansowej.

Na takie warunki nie zgodzili się radni oraz mieszkańcy większości gmin należących do związku.

Wspólna gospodarka odpadami w ramach Związku Gmin Regionu Płockiego funkcjonuje od 2013 r. i miała zapewnić niższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi od opłat w gminach, które to zadanie realizują samodzielnie.

W obliczu drakońskich podwyżek, połowa gmin należących do ZGRP zdecydowała o przejęciu zadania na własne barki. Stosowne uchwały podjęły już Gmina Gostynin, Gąbin, Bielsk, Czerwińsk nad Wisłą, Brudzeń Duży oraz Wyszogród.

W dniach 23-25 sierpnia br. w Gostyninie odbędzie się już piąta edycja festiwalu artystycznego Art Energy. Artykuł, wraz z prezentacją programu to kolejny, trzeci temat, który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu w mijającym tygodniu.

W programie trzydniowego festiwalu przewidziano koncerty, spektakle, pokazy taneczne, kataryniarz, ciuchcia, zjazd tyrolski, slackline, dmuchańce, mini-golf, malowanie buź, tatuaże brokatowe, wata cukrowa, maskotki, balony, bramka celnościowa, warsztaty plastyczne.

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Agnieszka Bartosiak.

Z informacji sportowych, w mijającym tygodniu numerem jeden była relacja z V Mistrzostw Gostynina w szachach szybkich. Z mieszkańców Gostynina najlepszy był Jarosław Jaworski. W kategorii kobiet nagrodzona została Kinga Marczyk. Zawody zorganizowane zostały przez SzUKS "GOSTMAT 83" w Gostyninie. W jubileuszowej piątej edycji tej królewski gry o tytuł mistrza w Miejskim Centrum Handlowym Stara Betoniarnia rywalizowało blisko 70 miłośników tej królewskiej gry.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkanka, 10 sierpnia 2019
Gościłam pielgrzymów jak każdego roku. Pięknie opowiadają swoje przeżycia. Szkoda, że żaden z redaktorów nie poprosił właśnie ich o komentarz zamiast burmistrza, który zawsze mówi to samo. A już na gostynin 24 można go zobaczyć lub posłuchać czy trzeba czy nie trzeba. Żałosne.

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie