Popularny: 4500 odsłonInformacje29 lipca 2017, 12:21,

Miasto i mieszkańcy zapłacą za koszty reformy edukacji przegłosowanej przez PiSW piątek, 28 lipca 2017 r. na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miejskiej gostynińscy radni zajmowali się zmianami budżetowymi, które są konieczne, aby dostosować budynek szkoły przy ulicy Polnej do potrzeb nowej Szkoły Podstawowej nr 5 oraz punktu przedszkolnego.Koszty sfinansowania dostosowania szkoły do potrzeb reformy edukacji wycenione przez dyrektora placówki Roberta Pypkowskiego wynieść miały 155 tysięcy złotych. Dyrektor tłumaczył radnym podczas obrad, jakie prace zostały wykonane, a jakie trzeba jeszcze zrobić.

Miasto otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej w kwocie 95 000 zł. Pozostałą lukę (ponad 55 tysięcy złotych) poprzez zmiany budżetowe sfinansować ma Gmina Miasta Gostynina we własnych zakresie.

W ten sposób upadł mit, zapowiadany przez Minister Edukacji Annę Zalewską, o czym informowały media w styczniu tego roku: - Wszystko jest dokładnie przemyślane i zostało tak zaplanowane, że jest finansowanie, które znajduje się w projekcie budżetu i w subwencji oświatowej – czytamy w artykule Rzeczpospolitej z 11 stycznia 2017 r.

- Punkt przedszkolny nie ruszy od września z przyczyn technicznych – zapowiedział burmistrz Paweł Kalinowski. Stać się może to dopiero po kilku miesiącach, natomiast jest jeszcze pewna „furtka”, gdyż możliwe jest przesunięcie zajęć do pomieszczeń na parterze.

17 września mogło się odbyć referendum w sprawie reformy edukacji, ale posłowie PiS zagłosowali za odrzuceniem wniosku obywateli w tej sprawie. W czwartek, 20 lipca 2017 r. w południe w cieniu debaty o Sądzie Najwyższym w Sejmie odbyło się drugie czytanie wniosku obywateli o referendum w sprawie reformy edukacji.

Wniosek został odrzucony głosami posłów PiS i koła Wolni i Solidarni. Pod wnioskiem w sprawie referendum podpisało się 910 tys. obywateli. Wniosek na głosowanie czekał dwa miesiące, w tym czasie posłowie PiS zapowiadali, że na referendum jest za późno i decyzja o reformie jest nieodwołalna.

Więcej na temat w materiale wideo z obrad Rady Miejskiej:

 

 

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Piotr Mrówka: foto: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie