Popularny: 3200 odsłonInformacje24 września 2019, 13:44,

Mazowsze i Wolna Niepodległa w sercach mieszkańców Gostynina


Niezwykły koncert w Zamku Gostynińskim

Pierwszy dzień jesieni a jakby wiosna... Momentami sentymentalnie, z patosem, po chwili zabawnie i finezyjnie, w finale zaś z „wbijającym w krzesła” przesłaniem podsumowującym 100-letnie zmagania niepodległościowe Polaków.7 , 8, 10, 23, 93, 170 to nie numery lotto ale z pewnością nasze szczęśliwe…

7 dni efektywnej promocji, która „zaowocowała” ponad 170-osobową, wypełnioną po brzegi gostynińską widownią. Nieprawdopodobne... jesteście Państwo wspaniali!

Dodatkowym zaszczytem była obecność znamienitych gości – Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Wiesława Raboszuka oraz Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marcina Kierwińskiego.

8 wspaniałych artystów i doskonała obsługa Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. J. Kiepury w Warszawie wraz z profesjonalną techniką estradową.

23 dni temu pierwsza informacja „Tak, chcielibyśmy zagrać w Gostyninie. Marszałek Województwa Mazowieckiego obejmie koncert patronatem”. Cudowna wiadomość równoznaczna z olbrzymim wsparciem.

Ekspresowo ruszyła lokalna machina. 10 podmiotów zgodnie i w porozumieniu. Trzech patronów i partnerów samorządu lokalnego. Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski, Członek Zarządu Powiatu Gostynińskiego Roman Augustyniak i ja.

Otwartość i gościnność Prezesa Zamku Gostynińskiego Pawła Gostyńskiego zagwarantowała miejsce, a sprzyjające otoczenie i dobrzy ludzie tworzą klimat, który wokół wydarzenia od samego początku był wyjątkowy.

Miejskie Centrum Kultury z Dyrektor Aleksandrą Milczarek to wiodący partner i przyjaciel w realizacji wydarzenia, który na hasło „dobry temat, pomysł inicjatywa w kulturze” zawsze odpowiada „wchodzimy, współorganizujemy”.

Lokalni mecenasi kultury nie pytają, nie dyskutują, znają potrzeby, są zawsze, zawsze można na nich liczyć. Tym razem koncert wsparł Urząd Miasta Gostynina z obecną na sali Wiceburmistrz Haliną Fijałkowską, Stowarzyszenie Art Energy z przedstawicielem Agnieszką Bartosiak, Alior Bank Placówka Partnerska w Gostyninie - Monika Sadowska-Kaniera, firma „Biothermo” - Rafał Wiśniewski a także wymieniona przez Wicemarszałka Wiesława Raboszuka - Agnieszka Korajczyk-Szyperska – liderka Stowarzyszenia Inicjatywa dla Gostynina, której organizacja wczorajszego koncertu od długiego czasu leżała na sercu.

93 lata, blisko równolatek „Niepodległej”, Zbigniew Rymarz sam mówi o sobie „chodzące muzeum”. Kierownik muzyczny, wybitny i niezwykle zasłużony dla polskiej kultury kompozytor, pianista, reżyser. Specjalista w dziedzinie kabaretu, miłośnik operetki. Grał z najlepszymi. Oaza spokoju, twierdzi że dzień bez kawału jest dniem straconym. Na widok pięknej kobiety z jego ust pada „ Pani jest tak piękna że mógłbym Panią przenocować nawet w dzień”… odebraliśmy ogrom pozytywnej energii.

„Mazowsze w sercu Wolnej niepodległej” pamiętajmy „gorzej już było” , „róbmy swoje”. To podsumowujące motta dotychczasowych przemian historycznych ale również kulturalnych i mentalnych, które dotychczas przepracowaliśmy w Polsce i naszej „małej, lokalnej Ojczyźnie”. Sposób postrzegania zaszłości i aktualnych wydarzeń zależy tylko i wyłącznie od nas, miejmy szacunek dla siebie wzajemnie i dajmy sobie trochę wolności w odbiorze naszej rzeczywistości.

Na zakończenie finałowy wiersz Ernesta Brylla:

Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają
I co chwila nam ziemia pęka pod stopami
A te okrawki
Kraju na którym stoimy
Z hukiem od siebie w ciemność odpływają

Bądźmy dla siebie bliscy kiedy się boimy
Gdy byle kamyk może poruszyć lawiny
Bądźmy dla siebie bliscy kiedy ciemne góry
Odpychają nas nagle swoim ciałem zimnym

Bądźmy dla siebie wierni kiedy rosną mury
Bo tyle w nas jest siebie ile ciepła tego
Które weźmiemy od kogoś drugiego
A drugi od nas weźmie i w sobie zatai

Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają

dziękuję

z wyrazami szacunku

Wiceprzewodniczący

Rady Powiatu Gostynińskiego

Michał Bartosiak

P.S . Zapraszam do jak zwykle pięknej i obszernej fotorelacji Rafała Gościniaka Gostynin.info, na stronę wydziału promocji Urzędu Miasta Gostynina (gostynin.pl) oraz tvgostynin.pl Pana Sylwestra Ulanowskiego.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Michał Bartosiak / foto:ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Anna, 25 września 2019
Podzielam zdanie pani Kasi , ten koncert to prawdziwa uczta dla ducha. Politykę zostawmy w spokoju, ja poszłam na spotkanie ze sztuką i jestem nim zachwycona.
2016, 24 września 2019
Nie ma w tym mieście koncertu ,bez agitacji politycznej .Prawie każdy aspekt życia podciągać pod politykę, bo wybory tuż tuż. To przesada.
Katarzyna Brylka, 24 września 2019
Wspaniały koncert. Z piosenką przez historię naszego kraju. Dziękuję za zaproszenie.
Dodaj ogłoszenie