Informacje3 lutego, 13:18,

Kierowco zwróć uwagę na pieszych

Kierowco zwróć uwagę na pieszych

Piesi na przejściu powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ życie mają tylko jedno

Wczoraj (02.02) w godzinach wieczornych w Gostyninie doszło do groźnego zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona 60-letnia mieszkanka Gostynina.Kobieta w wyniku potrącenia doznała  obrażeń ciała w postaci urazu prawej nogi oraz obrażeń głowy nie zagrażających jej życiu.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z gostynińskiej komendy. 65-letni mieszkaniec płocka za potracenie pieszego na przejściu dla pieszych odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Kluczowym czynnikiem warunkującym bezpieczeństwo na drodze jest zachowanie człowieka. Umiejętność przewidywania i myślenia za innych uczestników ruchu drogowego to zasada jaką należy doskonalić. W myśl obowiązujących przepisów piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami już w momencie wchodzenia na przejście, a nie jak dotychczas dopiero na przejściu.

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Należy również pamiętać o przestrzeganiu prędkości. Przepisy oraz znaki drogowe jasno określają dopuszczalną  prędkość, jednak nie zawsze prędkość dopuszczalna jest prędkością bezpieczną. Czym zatem jest prędkość bezpieczna? Najprościej rzecz ujmując jest to prędkość pozwalająca kierowcy kontrolować sytuację  na drodze. Ponadto zawsze trzeba brać pod uwagę swoje umiejętności, stan nawierzchni, porę dnia oraz warunki pogodowe.

PIESZY! PAMIĘTAJ!

Na przejście możemy wejść pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności t.j.: zwiększenia uwagi i dostosowania swojego zachowania. Zabrania się wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi

KIEROWCO! PAMIETAJ!

Twoje dzieci wracające ze szkoły - to PIESI

Twoja babcia, dziadek wracający z kościoła - to PIESI

Twoi rodzice idący do pobliskiego sklepu - to PIESI

Ty kiedy opuszczasz swój samochód także jesteś pieszym.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zachowanie ostrożności, wzajemnego szacunku i rozwagi na drodze!

autor/źródło: KPP Gostynin

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Kkk, 3 lutego
Piesza poszkodowana w tym wypadku była już na 3/4 pasach, miała białe torby z zakupami. Pytanie jak kierowca jej nie widział
Agata, 3 lutego
Ciekawe czy piesza miała jakieś odblaski, bo jak się poubierają na czarno to my kierowcy mamy problem żeby cokolwiek zobaczyć.
Dodaj ogłoszenie