Popularny: 3900 odsłonInformacje17 września 2018, 23:43,

Jubileusz 40-lecia konsekracji kościoła NMP


W kazaniu biskup przywołał postać ks. Józefa Gerwatowskiego

W poniedziałkowy wieczór (17 września br.) do kościoła pw. NMP Matki Kościoła przybył biskup płocki Piotr Libera, aby przewodniczyć uroczystości 40-lecia konsekracji świątyni.Oprócz zaproszonych gości i przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych, na Mszę św. przybyli także parafianie pamiętający okres powstawania obiektu sakralnego.

Jak zaznaczył w homilii biskup płocki, aż dwadzieścia lat od zburzenia przez hitlerowców poprzedniej świątyni parafianie gostynińscy musieli czekać na możliwość odbudowy swojego kościoła. Przed półwieczem pojawił się w naszym mieście charyzmatyczny kapłan, ks. Józef Gerwatowski, który przez dziesięć lat razem z mieszkańcami w trudzie starał się o wzniesienie świątyni.

Ówczesny proboszcz oddał swoje serce tej sprawie. Biskup wyznał, że z zadumą czyta napis na grobowcu ks. Gerwatowskiego w Rokiciu: ”Ofiarą zdrowia i życia przypłacił budowę kościoła gostynińskiego”.

Dzieje budowy jednego z większych kościołów w Polsce powstałych w latach siedemdziesiątych będzie można przybliżyć sobie już za tydzień, 24 września. Na zamku gostynińskim, który jako poewangelicka świątynia służył katolikom tuż po wojnie jako kościół, odbędzie się premiera książki pt. „Kościół pw. NMP Matki Kościoła w Gostyninie”.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie