Popularny: 700 odsłonInformacje5 kwietnia 2022, 10:17,

II Festiwal Pieśni Wielkopostnej i Wielkanocnej w Białem


Festiwal zgromadził 35 uczestników – solistów w czterech kategoriach wiekowych

1 kwietnia Anno Domini 2022 r., został zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin II Festiwal Pieśni Wielkopostnej i Wielkanocnej pn. „Rozpięty na ramionach” pod Patronatem Wójta Gminy Gostynin. Festiwal odbył się w sali konferencyjno – widowiskowej w Białem i zgromadził 35 uczestników – solistów w czterech kategoriach wiekowych.Repertuar pieśni wielkopostnych, pasyjnych czy wielkopostnych, mimo iż jest bardzo szeroki w swym kanonie, nie spotyka się dzisiaj, niestety, z taką wielką popularnością. Dlatego głównym celem festiwalu było pielęgnowanie i kultywowanie tych wartości, które bezpośrednio ukazują nam całą istotę największej tajemnicy wiary – tajemnicy Męki, Śmierci oraz Zmartwychwstania Pańskiego. Założeniem było także promowanie i upowszechnianie dorobku w zakresie  muzyki dawnej i współczesnej, popularyzacja śpiewania wśród dzieci i młodzieży, podnoszenie poziomu wykonawczego młodych talentówpromowanie Gminy Gostynin w regionie Mazowsza.

Tegoroczna, druga edycja festiwalu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Przepełniona była w przepiękne wykonania pieśni dawnych oraz tych ze współczesnego repertuaru o charakterze wielkopostnym, pasyjnym i wielkanocnym, które z pewnością zostaną zapamiętane na długo.

Mając na uwadze tragiczne wydarzenia, jakie mają miejsce za wschodnią granicą, na Ukrainie, każdy występ wyrażał duchową łączność, a jednocześnie był swoistą modlitwą za walczących o wolność Ukrainy oraz za tych, którzy oddali za nią życie. Pamięć o wszystkich poległych w walce rosyjskim najeźdźcą uczczono minutą ciszy.

Wokaliści reprezentowali szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i instytucje kultury, zarówno z gminy Gostynin, jak również regionu płockiego i sochaczewskiego. Wśród występujących znaleźli się przedstawiciele następujących placówek:

 1. Szkoła Podstawowa im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Sierakówku
 2. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Białotarsku
 3. Szkoła Podstawowa w Lucieniu
 4. Gminny Ośrodek Kultury MULTIOSADA w Małej Wsi
 5. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie
 6. Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach
 7. Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Solcu
 8. Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Sokołowie
 9. Szkoła Podstawowa w Teodorowie
 10. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu
 11. Zespół Placówek Oświatowych w Nowym Miszewie
 12. Szkoła Podstawowa w Nowych Łubkach
 13. Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku
 14. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gąbinie
 15. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kiernozi
 16. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bulkowie
 17. Szkoła Podstawowa  nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV
  w Gostyninie
 18. Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach
 19. Szkoła Podstawowa w Podgórzu
 20. Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze
 21. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
 22. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku
 23. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Stanisława Kostki w Płocku
 24. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom Na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie

Występy oceniało jury, w składzie:

 • Przewodniczący –  Marcin Werner - płocki działacz społeczny, teolog, organista Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Bartłomieja w Płocku, dyplomowany nauczyciel religii w Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku.
 •  Aleksandra Paczkowska – wokalistka, śpiewaczka Teatru Vis a Vis w Krakowie, solistka i autorka muzyki zespołu Retroquartet, półfinalistka programu Must Be The Music – Tylko Muzyka.
 • Michał Zawadzki – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hogeschool voor de Kunsten Utrecht, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku.

Ocenie podlegały:

 • czystość intonacji;
 • poprawność rytmiczna.
 • dykcja;
 •  walory artystyczne.

Jury oceniając występy przyznawała punkty w skali 0-40 pkt. W zależności od otrzymanej oceny, uczestnicy mogli zdobyć Złoty, Srebrny lub Brązowy Dyplom, ponadto otrzymali pamiątkowe statuetki festiwalowe.

W gronie laureatów przyznano Grand Prix Festiwalu. Statuetkę zdobyła solistka Agata Zawadzka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki w Płocku.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie