Informacje7 września 2022, 13:17,

Chopinowskim szlakiem po Warszawie i okolicachWczesnym rankiem, 6 września, Klub Sympatyków Pałacu w Sannikach wyruszył na wycieczkę szlakiem chopinowskim po Warszawie i okolicach.Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, a jednocześnie siedziba Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni Tańca „Mazowsze”. To właśnie muzyka ludowa była inspiracją dla twórczości Fryderyka Chopina, której owocem były skoczne mazurki, znane na całym świecie.

Następnie zwiedzali piękne wilanowskie ogrody i tuteż poznali historię związaną z młodym kompozytorem. W wilanowskim pałacu gościł też Fryderyk Chopin, który jako młodzieniec w niezwyczajny sposób zasłużył się Antoniemu Radziwiłłowi. Wydarzenia z jesieni 1825 r. opisał Marceli Antoni Szulc (1818-1898), pierwszy polski monografista kompozytora.

Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć warszawskich Łazienek, gdzie w okresie letnim odbywają się koncerty chopinowskie. Słuchacze zasiadają przed dobrze wszystkim znanym pomnikiem Chopina z wierzbą mazowiecką. W tym wyjątkowym parku stoi jedna z wielu w Warszawie muzycznych ławeczek, z której płynie piękna muzyka naszego wielkiego kompozytora.

Po pysznym obiedzie w restauracji „U Wieniawy" nie mogło zabraknąć deseru w kawiarni ChaudPain. 

Spacerując Krakowskim Przedmieściem, natrafiliśmy na kolejne ślady Chopina - to kościół św. Krzyża, gdzie spoczywa serce gpkompozytora. Następnie Kościół św. Anny Kościół św. Anny, wokół którego znajdują się trzy uczelnie wyższe, w tym Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopinalń oraz wspominane wcześniej muzyczne ławeczki.

Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Zamku Królewskim, gdzie zwiedzali przepiękne sale zamkowe, w których bywał także Fryderyk Chopin. Całe życie kompozytora, zarówno w Polsce, jak i po jej opuszczeniu, toczyło się przede wszystkim w salonach, wśród ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój kultury i sztuki, kształtowali politykę.

Organizatorem wycieczki było Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: ECA Sanniki

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie