25 lat z dłutem. Stanisław Augustyniak doceniony za twórczość
W ubiegłym tygodniu w Zamku Gostynińskim odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 25-lecia pracy artystycznej Stanisława Augustyniaka. Burmistrz Miasta Gostynina, Agnieszka Korajczyk-Szyperska, wraz z Zastępcą Burmistrza, Anną Wilińską, uhonorowały dorobek twórczy artysty, wręczając mu okolicznościowe wyróżnienie.
Stanisław Augustyniak, urodzony w 1944 roku w Duninowie Dużym, to wyjątkowa postać na kulturalnej mapie regionu. Z wykształcenia mistrz elektromechanik, lecz z zamiłowania rzeźbiarz ludowy, który swoją pasję rozwija nieprzerwanie od 16. roku życia. Specjalizuje się w pracy z lipowym drewnem, tworząc głównie rzeźby i płaskorzeźby o tematyce sakralnej oraz scenki z życia wsi, przedstawiające gospodarskie prace i lokalne obyczaje.
Artysta może pochwalić się imponującym dorobkiem wystawienniczym. Jego prace były prezentowane na prestiżowych wydarzeniach, między innymi na Międzynarodowych Targach w Poznaniu, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, czy nawet w niemieckim Langenfeld. Na terenie Gostynina można podziwiać liczne kapliczki jego autorstwa, które wpisały się już na stałe w krajobraz miasta i okolic.
Za swoją działalność został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym medalami "Zasłużony dla miasta Gostynina" i "Zasłużony dla miasta Żnina". Szczególnie cenna jest Honorowa Odznaka "Przyjaciel Niewidomych" przyznana przez Polski Związek Niewidomych - Okręg Mazowiecki w Warszawie, która podkreśla jego zaangażowanie w działalność społeczną.
Pan Stanisław aktywnie współpracuje z Warsztatami Terapii Zajęciowej i Związkiem Niewidomych w Gostyninie, dzieląc się swoją pasją poprzez pokazy rzeźbiarskie w szkołach i przedszkolach. Jest również członkiem GTPTP oraz Stowarzyszenia "Nasze Lipianki", a jego twórczość została doceniona specjalną nagrodą Stowarzyszenia Gmin Pojezierza Gostynińsko-Włocławskiego.
Obejrzyj zdjęcia
Podobało Ci się? Udostępnij!