1700 odsłonInformacje13 listopada 2018, 12:50,

100-lecie Niepodległości za nami. Co pozostanie z wyjątkowej rocznicy w Gostyninie?


Jaka będzie Polska przez następne 100 lat?

100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę dało okazję do radosnego świętowania także dla mieszkańców Gostynina. Co pozostało w naszym mieście po wyjątkowej rocznicy? Poza wspomnieniami, które są bezcenne i radością z życia w wolnym, niepodległym kraju, nie pozostanie żadna ulica, nowy budynek czy miejsce pożytku publicznego. Pozostał pomnik i dęby pamięci.



Podczas wyjątkowego jubileuszu w gostynińskich szkołach obywały się apele, konkursy, akademie, marsze oraz sadzenia dębów. Zorganizowano Bieg dla Niepodległej, wystawę w Miejskim Centrum Kultury a także śpiewanie pieśni patriotycznych. W Gostyninie w południe, 11 listopada mieszkańcy odśpiewali hymn narodowy – Mazurka Dąbrowskiego, spora część uczestniczyła w oficjalnych obchodach państwowych, czy uczciła Odzyskanie Niepodległości na sportowo startując w Biegach Niepodległościowych.

Wszystko to godne pochwały postawy patriotyczne, ale co pozostanie dla Gostynina materialnego? – zastanawiają się na portalach społecznościowych mieszkańcy naszego miasta. „Pamięć najważniejsza a naszemu miastu co poza pamięcią pozostanie?” – czytamy opinię jednego z mieszkańców.

W Finlandii, w jej stolicy Helsinkach, która także świętowała 100 lat od odzyskania niepodległości otwarto multimedialną bibliotekę. W naszym kraju, na przykład w Gdańsku otwarto Most 100-Lecia Odzyskania Niepodległości. Łączący Wyspę Sobieszewską z pozostałą częścią miasta. Łączący a nie dzielący, co trzeba podkreślić. W innych miastach w kraju, mniejszych lub większych od Gostynina, z informacji dostępnych w internecie dowiemy się, że otwierano w ostatnich dniach drogi, ulice czy obiekty użyteczności publicznej.

W naszym mieście, jak w Warszawie, stanął pomnik. W stolicy to pomnik Lecha Kaczyńskiego, w Gostyninie to granitowa tablica z opisem posadzenia dębu na 100-lecie Odzyskania Niepodległości, na terenie przed Miejskim Przedszkolem nr 4. Przed gostynińskimi szkołami, przedszkolami, jak również na placu koło pomnika Jana Pawła II przed Kościołem Parafii Św. Marcina posadzono dęby pamięci.

Jak na 100-lecie odzyskania Niepodległości, tak wielkie Święto Narodowe, kilka dębów pamięci i pomnik, to trochę wydaje się skromnie...

Jaka będzie Polska przez następne 100 lat?

Czy pod biało-czerwoną flagą od czasu do czasu przekrzykując się, kto jest bardziej prawdziwym Polakiem, a kto mniej, będziemy się kłócić i obrzucać obelgami?
Czy będzie to chorobliwa nieufność podszywana nienawiścią i pogardą dla drugiego Polaka, obywatela tego samego kraju?

Co dalej? Co, gdy już uniesienie z wyjątkowych dni rocznicy 100 lat Niepodległości minie i jaki będzie Gostynin? Najważniejsze jest cieszyć się z wolności. A na te pytania odpowiedzi znajdować będziemy przez kolejne dni, miesiące i lata...

Piotr Mrówka

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Piotr Mrówka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie