Artykuł partnerski29 października 2019, 12:22,

Parki, mieszkania, biznes. Jak się zmieniają polskie miasta?

Parki, mieszkania, biznes. Jak się zmieniają polskie miasta?

Udostępnij
Zmiany w Polskich miastach da się zauważyć gołym okiem

Polskie miasta nieustannie się zmieniają. Niektóre rewolucyjnie, inne zaś spokojniej, miarowo, z roku na rok. Najbardziej rozrastają się metropolie – Warszawa w ciągu najbliższych dziesięciu lat ma urosnąć o kolejnych 100 tysięcy mieszkańców [1]. Już dziś, według danych szacunkowych, żyje tam ponad 2 miliony osób. Podobne tendencje widać we wszystkich dużych miastach. Jak się zmieniły w ciągu ostatnich lat? Które elementy najbardziej się rozwinęły?


Mieszkalnictwo kwitnie

Zmiany w Polskich miastach da się zauważyć gołym okiem. Przez ostatnie kilkanaście lat stały się europejskimi metropoliami na światowym poziomie. Nieustanny rozrost, nowe inwestycje, biznesowe dzielnice i zadbane tereny rekreacyjne – wszystko to można obserwować m.in. w Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu. Z roku na rok przybywa nowych mieszkańców i, co za tym idzie, nowych obiektów mieszkalnych. Kwitnie branża deweloperska, która doskonale wpasowała się w trendy i oferuje nam ciekawe, eleganckie i komfortowe nieruchomości na wysokim poziomie.

Mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie i innych dużych miastach rozchodzą się jak świeże bułeczki. To właśnie niezwykła ekspansja nowych nieruchomości jest jedną z najbardziej widocznych zmian. Tam, gdzie jeszcze niedawno straszyły nieużytki, można znaleźć budynki zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół. Osiedle 19. Dzielnica jest doskonałym przykładem tej tendencji. Nowoczesna bryła, wygodny rozkład i świetny, nagradzany projekt – takie są współczesne bloki. I to ich przybywa w miastach najszybciej.

Tereny zielone

Zauważalną i bardzo docenianą przez mieszkańców zmianą jest również rozrost terenów rekreacyjnych. Zaniedbane parki i skwery zmieniają się eleganckie, przytulne, dopasowane do różnych potrzeb przestrzenie. Im więcej zieleni wokół, tym lepiej dla ludzi. Jest to szczególnie istotne w dobie zmian klimatycznych, których zaczynamy boleśnie doświadczać. Upalne lato łatwiej przeżyć w zacienionym parku niż na zabetonowanej ulicy. Coraz częściej włodarze biorą pod uwagę zalecenia przyrodników i ekologów i decydują się na rozwój łąk kwietnych oraz sadzą w miastach coraz więcej drzew. Bo zieleń jest nam potrzebna – nie tylko od święta.

Rozwój biznesu

Widoczną zmianą jest pojawienie się w większości dużych miast tzw. dzielnic biznesowych. To skutek rozwoju przedsiębiorstw i ekspansji międzynarodowych korporacji na polski rynek. Gigantyczne biurowce, wysokie budowle, oszklone przestrzenie – wszystkie one zdobią dzisiaj polskie aglomeracje.

Ciekawym zjawiskiem jest również rozbudowa mieszkalnictwa w okolicach tych biznesowych centrów. Coraz częściej chcemy przebywać maksymalnie blisko miejsca pracy – tak, by nie tracić czasu w korkach i nie marnować dnia na długie, nużące dojazdy. Dzieje się tak m.in. na warszawskiej Woli, gdzie powstało nowoczesne osiedle 19. Dzielnica. Zapracowani, młodzi ludzie znajdują tutaj swoje miejsce do życia. W nowym centrum biznesowym stolicy. Mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie cieszą się dużym zainteresowaniem właśnie ze względu na wygodną lokalizację. 

[1] https://informator-stolicy.pl/artykul/w-warszawie-przybywa-mieszkancow

autor/źródło: 19dzielnica.pl

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie