Popularny: 3100 odsłonInformacje5 maja 2017, 00:39,

Miasto chce rozpocząć proces modernizacji oczyszczalni ścieków. W grę wchodzą środki unijne, lub partnerstwo publiczno-prywatneW czwartek, 4 maja 2017 r. podczas konferencji prasowej, która odbyła się w miejskiej oczyszczalni ścieków, omawiane były zagadnienia jej modernizacji. Swój plan burmistrz przedstawi radnym Rady Miejskiej na najbliższym posiedzeniu sesji, jednak nie zabrakło nawiązań do oczyszczalni z Konstancina-Jeziornej, gdzie przed dwoma tygodniami gościli Przewodniczący Rady oraz radni wraz liderka Inicjatywy dla Gostynina.W konferencji wzięli udział burmistrz Paweł Kalinowski, kierownik oczyszczalni Iwona Kowalczyk oraz prezes MPK Sp. z o.o. Władysław Dziachan.

Oczyszczalnia ścieków ze względu na swój wiek i brak inwestycji, w znaczny sposób odbiega od podstawowych wymagań, które są obecnie stawiane współczesnym instalacjom w zakresie oczyszczania, wyposażenia czy sterowania. Bardzo zły stan techniczny obiektu został potwierdzony wynikami kontroli WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska), na podstawie których organ kontrolny nałożył karę pół milionową karę za niespełnienie wymagań pozwolenia wodno-prawnego, dotyczącego zawartości azotu. Odroczenie konieczności zapłaty kar środowiskowych jest uwarunkowane rozpoczęciem procesu jej modernizacji i zakończenie w określonym czasie.

Inwestycja zakłada plany do roku 2021. Opcje według władz miasta, jakie są rozważane, to modernizacja z wykorzystaniem finansowania unijnego i przy współpracy z partnerem branżowym:

Burmistrz wraz z prezesem nie wykluczają modernizacji pod kątem budowy term.

- Jeśli chodzi o możliwość budowy term, to my jej nie wykluczamy jako przedsiębiorstwo komunalne. Jednocześnie chcemy, aby modernizacja nie była zbyt kosztowna. Chcemy to zrobić w taki sposób, że pewne instalacje związane z termami, nie będą instalowane w pierwszym rzucie – powiedział Prezes MPK Władysław Dziachan.

- W projekcie postaramy się uwzględnić możliwość doposażenia oczyszczalni o te elementy, które mogą być w związku z termami potrzebne. Po pierwsze musimy liczyć się z kosztami, po drugie, nie wiemy, jak będzie z termami – dodał.

Swoją wizję modernizacji ma burmistrz przedstawić radnym Rady Miejskiej na najbliższym posiedzeniu Rady Miejskiej.

Nie zabrakło nawiązań do sposobów, w jaki zmodernizowano oczyszczalnię ścieków z Konstancina-Jeziornej, gdzie przypomnijmy, przed dwoma tygodniami gościli przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Robacki, radni miejscy oraz liderka Inicjatywy dla Gostynina – Agnieszka Korajczyk-Szyperska:

https://gostynin.info/…/saur-konstancja-mercedes-wsrod-ocz…/

autor/źródło: ralf / Piotr Mrówka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec, 5 maja 2017
Panie Burmistrzu, niech Pan się spieszy bo wszystkie dotacje zaraz się skończą (UNIA zakręci kurek) a to za sprawą działań podejmowanych przez wspierany przez Pana rząd na czele z Pana idolem Jarosławem.
Dodaj ogłoszenie