Artykuł partnerski1 września, 08:24,

Koszt kolektorów słonecznych. Jak sprawdzić, czy nas na nie stać?

Koszt kolektorów słonecznych. Jak sprawdzić, czy nas na nie stać?

Koszt zakupu instalacji OZE do podgrzewania wody jest niższy niż koszt zestawu fotowoltaicznego

Kolektory słoneczne służą do ogrzewania wody użytkowej domu przy pomocy energii cieplnej uzyskiwanej z promieni słonecznych. Szacuje się, że wszystkie te urządzenia zainstalowane w Polsce zajmują już łącznie ponad 3 miliony m2 powierzchni. Czy jednak każdego będzie stać na takie rozwiązanie? Ile kosztują popularne solary?


Koszt kolektorów – od czego zależy?

Koszt kolektorów zależy od kilku czynników. Aby wstępnie oszacować wielkość inwestycji, należy wybrać właściwą pojemność zbiornika wody, która będzie ogrzewana czynnikiem grzewczym. Przyjmuje się, że dla gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez dwóch lub trzech domowników wystarczy zbiornik na wodę o pojemności 125 l. Dla takiej pojemności zbiornika przewiduje się, że w zupełności wystarczy jeden, wysokiej jakości kolektor solarny. Trzech lub czterech mieszkańców powinno mieć do dyspozycji zbiornik 250 l, który będzie ogrzewany za pomocą instalacji składającej się z co najmniej dwóch kolektorów. Rodzina składająca się z czterech lub pięciu osób wymaga zastosowania zbiornika o pojemności minimum 300 l, do ogrzania którego potrzebny będzie montaż przynajmniej trzech kolektorów słonecznych.

Takie szacunki mają jednak charakter wyłącznie orientacyjny. Wiele zależy bowiem od rodzaju kolektorów i innych elementów składowych. Ostatecznie też każda rodzina ma nieco inne zużycie wody, dlatego warto sprawdzić te dane przed dokonaniem inwestycji.

Koszt kolektorów słonecznych a ich rodzaj

Koszt zakupu instalacji OZE do podgrzewania wody jest niższy niż koszt zestawu fotowoltaicznego. Za system składający się z trzech kolektorów słonecznych, zasobnika na wodę 300 l wraz ze wszystkimi potrzebnymi elementami montażowymi i usługą instalacji zapłacimy w przedziale 8-14 tys. zł.

Do zakupu i montażu kolektorów warto wybrać renomowaną firmę z dużym doświadczeniem. W ofercie Hewalex można znaleźć atrakcyjne cenowo zestawy solarne takie jak np.Komfort HX200, składający się z dwóch kolektorów płaskich, podgrzewacza i zbiornika 200 l. Korzystając z bieżących promocji tak dobrane zestawy można zakupić nawet za kilka tysięcy złotych.

Ceny różnią się nie tylko przez wysokość marży firm, ale także rodzaj komponentów, a nawet położenie geograficzne (dojazd w niektóre miejsca może być dodatkowo płatny). Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na cenę montażu. Zależy ona także od stopnia złożoności instalacji, rodzaju pokrycia dachowego i sposobu poprowadzenia przewodów solarnych.

autor/źródło: hewalex.pl

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie