Popularny: 2400 odsłonInformacje25 listopada 2020, 14:13,

Jak mieć piękny trawnik w ogrodzie

Jak mieć piękny trawnik w ogrodzie

Gładka murawa jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nią roślin

Piękny trawnik to marzenie wielu właścicieli ogrodów i działek. Gładka murawa jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nią roślin, podkreśla urodę architektury i jest miłym miejscem wypoczynku.Co zrobić, aby mieć ładny trawnik w ogrodzie?

  • Zaprojektuj swój ogród

Zawsze zakładanie trawnika wykonujemy dopiero wtedy, gdy urządzimy resztę ogrodu – czyli trawnik zakładamy po wybudowaniu elementów małej architektury, wytyczeniu i ułożeniu nawierzchni, położeniu w ziemi niezbędnych instalacji, wyznaczeniu rabat i posadzeniu roślin.

  • Oczyść teren pod trawnik

Na nic zda się świetna mieszanka nasion, rozłożenie pięknej zdrowej murawy z rolki czy zainstalowanie automatycznego systemu nawadniającego, jeżeli zlekceważymy bardzo ważny etap w zakładaniu trawnika, jakim jest przygotowanie podłoża. W tym celu najprostszym, a zarazem najdokładniejszym rozwiązaniem jest użycie kosiarki bijakowej, która usunie, wytnie i rozdrobni wszelkie chwasty, które w następnym etapie można użyć jako nawóz.

  • Spulchnij ziemię pod trawnik

Usuwamy kamienie i chwasty, które zostały w ziemi. Przed przekopaniem warto rozłożyć na powierzchni 10-centymetrową warstwę kompostu ( chwastów, które skosiliśmy w poprzednim etapie) i – przekopując – wymieszać go z ziemią. Zależnie od rodzaju gleby, można dodać ziemię organiczną lub piasek i wszystko razem zmieszać. Te czynności najlepiej wykonać glebogryzarką, którą jednocześnie spulchniamy i mieszamy podłoże.

  • Równanie terenu

Przygotowaną powierzchnię gruntu należy wyrównać (na dużym obszarze, sprawdzi się włóka łąkowo- polowa, usunie niechciane nierówności, a także powstałe kretowiska) i zwałować walcem o ciężarze powyżej 70 kg.
Aby gleba osiadła i dobrze się zagęściła, dobrze jest w ciągu jednego- dwóch tygodni kilkakrotnie polewać teren wodą. Po tym okresie będzie można ostatecznie wyrównać podłoże trawnika.

  • Nawożenie

Kilka dni przed planowanym siewem, należy zastosować nawóz wieloskładnikowy. Warto skonsultować się ze specjalistą w kwestii właściwego doboru nawozu do rodzaju gleby oraz metody zakładania trawnika.

  • Sianie trawy

Kolejną czynnością jest wysiew nasion, który najlepiej jest wykonać podczas bezwietrznej, ciepłej i wilgotnej pogody. Bezpośrednio przed siewem należy wierzchnią warstwę gleby lekko wzruszyć grabiami nie powodując żadnych zagłębień ani nierówności. W ten sposób tworzy się lepsze warunki dla przykrycia nasion. Po przykryciu nasion warstwą piasku lub torfu o grubości do 1 cm, wałujemy powierzchnię.

  • Podlewanie

Nawadnianie świeżo wysianych nasion jest ważnym zabiegiem dla rozwoju roślin. Na początku, podlewamy teren małą ilością wody, ale kilka razy na dobę. Ważne, by zachować wilgoć w wierzchniej warstwie podłoża zwłaszcza w przypadku wysiewu mieszanki traw – gatunki mają różny czas kiełkowania (7–30 dni).

  • Pierwsze koszenie

Trawę kosimy po raz pierwszy, gdy źdźbła osiągną wysokość 8–12 cm, a trawę należy kosić do wysokości 5–6 cm. Robimy to delikatnie, by uniknąć wyrywania źdźbeł roślin.

Zakup sprzętów potrzebnych do przygotowania podłoża pod trawnik to większy wydatek, w okolicy jest firma, która oferuje usługi zarówno koszenia jak i usługi spulchniania, odchwaszczania, napowietrzania ziemi glebogryzarką, a także wyrównywania i wałowania gleby.

Moderntech Sp. z o.o.
Gorzewo, ul Kruk 4a
Tel: 691 555 583

autor/źródło: MODERNTECH

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Aga, 1 września 2020
Polecam - dobre ogrodnicze rady, płocka 65 zielony świat
Izka, 31 maja 2020
Ja mogę polecić sprawdzony u mnie od lat nawóz do trawników, fructus daje naprawdę dobre efekty
Dodaj ogłoszenie