Popularny: 1000 odsłonInformacje1 grudnia 2020, 20:01,

Gostynin nie zaprotestował przeciwko wetu rządu wobec unijnego budżetu

Gostynin nie zaprotestował przeciwko wetu rządu wobec unijnego budżetu

Samorządy alarmują, że w razie polskiego weta, nasz kraj może zostać pozbawiony ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii COVID-19, a także na rozwój

We wtorek, 1 grudnia, na znak protestu w związku z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd, w wielu polskich miastach zostały wyłączone światła. Gostynin nie przyłączył się do protestu.O godzinie 17:00 zgasły światła m.in. na iluminacji Mostu im. Marszałka Piłsudskiego w Płocku czy molo na Wiśle.

Samorządy alarmują, że w razie polskiego weta, nasz kraj może zostać pozbawiony ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii COVID-19, a także na rozwój. Od kilku dni rady kolejnych miast przyjmują uchwały wzywające Prezesa Rady Ministrów do powstrzymania się od tego typu działań.

Według samorządowców dostęp do środków finansowych z Unii Europejskiej na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy dla seniorów, młodzieży i kultury oraz sportu.

Samorządowcy podkreślają, że bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

- Te pieniądze należą do mieszkańców i lokalnych wspólnot, służą realizacji ich potrzeb. W ten symboliczny sposób chcemy pokazać, że może nam też zabraknąć… na oświetlenie miasta – napisał na swojej stronie Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

1 grudnia światła zgasły ostrzegawczo także w Warszawie, o czym informował Prezydent Rafał Trzaskowski. W stolicy zgasło m.in. oświetlenie kilku mostów. O godz. 17 niewidoczny był też Pałac Kultury i Nauki.

Poza Płockiem i Warszawą światła zgasły m.in. w następujących miejscowościach: Będzin, Białystok, Bielsko-Biała, Chorzów, Czeladź, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Izabelin, Katowice, Kołobrzeg, Korycin, Krynica Morska, Łomianki, Łódź, Mierzęcice, Mikołów, Opole, Poznań, Pruszcz Gdański, Puck, Reda, Siewierz, Sopot, Sosnowiec, Świdnica, Terespol, Wałbrzych, Węgrów, Wieliczka, Włocławek czy Wrocław.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

tatakasi, 3 grudnia 2020
Do toja - nie tylko Niemcy ! Nasza historia ostatnich 75 lat, to historia taniej ... panienki. 75 lat w jednej pozycji - na kolanach! Za ochłapy z pańskiego stołu. I w tej pozycji robimy wszystkim dobrze. Smutne! Moze nigdy nie byliśmy monolitem ( jako naród ) ale dzisiaj to juz należny się zastanowić czy oprócz języka urzędowego to jeszcze nas coś łączy ? Nikomu z tzw czołowych polityków nie zależy aby zlikwidować tą polaryzacje. wtedy jest łatwiej i wygodniej rządzić. A większość ludzi ma złudne poczucie, ze maja na coś wpływ. Czy zostac w UE? Niekoniecznie. Są w Europie państwa, które sobie radzą bez tego. Jak tez bez wielu innych rzeczy, które my uważamy za niezbędne, lub niepotrzebne. Kto chciałby żyć w kraju, który nie jest w Unii Europejskiej, w którym nie ma Trybunału Konstytucyjnego, w którym jest powszechny dostęp do broni? Albo inaczej. Kto chciałby żyć ... w Szwajcarii? Daleko nam do niej - to fakt. Ale kiedyś i od czegoś trzeba zacząć!
Alex, 2 grudnia 2020
Jak to nie protestował?! Dzisiaj rano idę do pracy a tu pół miasta spowite w ciemnościach - lampy zgaszone, ulice ciemne, brak lamp. Tylko tak się zastanawiam że nasz Burmistrz to już chyba 6 rok tak protestuje ;-)
Tomy, 2 grudnia 2020
Gostynin jest tak bogaty i rozwijający się, że podziw dech zapiera. Burmistrz tak prężnie działa, że wszystkim mieszkańcom żyje się rewelacyjnie. Miasto rozwija się w błyskawicznym tempie. Maszt z flagą, przejścia dla pieszych, dotacje z kasy miasta dla zamku a od działalności i starań prezesa zamku powinni brać przykład inni prezesi z terenu Polski. Nasze władze samorządowe to również wzór dla innych. Tak dbają o swoich podatników, że można się wzruszyć. Po co zatem protestować jak do naszego miasta płyną zewsząd pieniądze i niczego namm nie potrzeba. Gostynin w rankingach również wypada świetnie. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym lokalnym władzom za to, że tak wspaniale rządzą. A nasz burmistrz jak coś powie, to poprostu miód płynie mu z ust. Taki z niego mówca. Nie czepiajcie się, że nie zaprotestował, bo w jego mniemaniu wszystko jest w porządku i Gostynin kwitnie obecnie a będzie jeszcze lepiej. W tej chwili mamy epidemię i burmistrz tak pomaga przedsiębiorcom i mieszkańcom, że przykład powinni brać inni burmistrzowie i inne lokalne władze. Nawet szpital otrzymał 7 tysięcy złotych na podpaski. Taka wspaniała pomoc. A wy krytykujecie. Cześć i chwała dla burmistrza i jego brygady. Dziękujemy. Dziękujemy. Dziękujemy. Dziękujemy. Jest Pan Wielki w tej pomocy i w swym rządzeniu. Miło się przejść po naszym rozwijającym się mieście. Nie widać żadnego pustego lokalu. Handel kwitnie. Nikt nie narzeka. Podatki obniżacie. Inne opłaty również. Nie można się do Was o nic przyczepić. Tylko chwalić takie władzę samorządowe, których zazdroszczą nam inne miasta. Nie potrzebne żadne protesty. Burmistrz że swoją brygadą tak pozytywnie i prężnie rządzą, że pieniądze same płyną do kasy miasta, najwięcej z kieszeni podatników. Po co nam unijne pieniądze. Gostynin jest tak bogaty. Mieszkańcy solidnie płacą i zapełniają kasę miasta. Piękne to miasto. Dziękuję.
Dodaj ogłoszenie