Artykuł partnerski30 sierpnia 2022, 09:37,

Fotowoltaika w 2022 – co warto wiedzieć?

Fotowoltaika w 2022 – co warto wiedzieć?

Nowe zasady umieszczania fotowoltaiki weszły w życie 1 kwietnia 2022 r.

Zmiany w PV (szczególnie w modelu rozliczeń PV) powodują, że najczęstsze pytanie brzmi: Czy instalacje fotowoltaiczne nadal będzie opłacalna w 2022 roku? Nowe przepisy w sektorze fotowoltaicznym przede wszystkim znoszą system premiowy dla systemów bilansu netto. Co stanie się z fotowoltaiką po 2022 roku?


Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Jakie są nowe przepisy i co obejmuje nowelizacja przepisów fotowoltaicznych? Najważniejszą rzeczą jest zastąpienie tzw. systemu rabatowego nowym systemem rozliczeniowym. W praktyce oznacza to, że wszyscy nowi użytkownicy, czyli właściciele systemów fotowoltaicznych, nie mogą już korzystać z możliwości przesyłania nadwyżki zregenerowanej energii elektrycznej do sieci, a następnie ponownie wykorzystywać do 80% darmowej energii. Obecnie zamiast opustów stosuje się rachunkowość netto. Korzystając z kalkulatora na stronie instalacjefotowoltaiczne.com sprawdź, ile zaoszczędzisz, wybierając fotowoltaikę czy rekuperację.

Nowe zasady umieszczania fotowoltaiki weszły w życie 1 kwietnia 2022 r. Jednocześnie, od 1 kwietnia, system premiowy został zniesiony, a zamiast niego wprowadzono system rozliczeń netto. Od 1 lipca 2022 r. —  przez okres dwóch lat — obowiązuje tzw. okres przejściowy, w którym energia będzie liczona według jej średniej miesięcznej ceny. Od 1 lipca 2024 r., po okresie przejściowym, będą obowiązywać stawki godzinowe.

Zmiany w rozliczeniach fotowoltaiki – szczegóły

W jaki sposób właściciele fotowoltaiki są obecnie rozliczani i jaka jest różnica między systemami pomiaru netto? W przeszłości właściciele modułów fotowoltaicznych przekazywali nadmiar energii elektrycznej wytworzonej przez ogniwa fotowoltaiczne do systemu pomiaru sieci. System bonusowy nie generuje pieniędzy za zwiększenie produkcji, ale może zebrać do 80% wcześniej dostarczonej energii.

Odzyskiwanie energii (np. jesienią i zimą, kiedy ogniwa fotowoltaiczne są mniej wydajne) czy rekuperacja od Elektro Control nie wymaga żadnych kosztów. Wystarczy wdrożenie systemu rozliczeniowego opartego na zasadach: jedna jednostka energii wprowadzonej do sieci może być wymieniona bezpłatnie na 0,8 jednostki. Ponadto użytkownicy nie płacą opłat dystrybucyjnych.

Ewolucja regulacji od 2022 roku

Od kwietnia 2022 r. farmy fotowoltaiczne nie są już rozliczane na podstawie net-meteringu, ale zamiast tego będą rozliczane na podstawie net-billingu. W tym systemie rozliczeniowym energia wytworzona przez energię słoneczną jest sprzedawana do sieci. Wtedy konsument może kupić energię po cenie rynkowej. Poznaj szczegóły takiej instalacji na stronie https://instalacjefotowoltaiczne.com/farmy-fotowoltaiczne/.

W pierwszej fazie model rozliczeniowy jest oparty na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej. Od 1 lipca 2024 ogniwa fotowoltaiczne będą fakturowane po kursie godzinowym.

Bardzo ważne zmiany dotyczą również sprzedaży energii i cen zakupu ogniw fotowoltaicznych: sprzedaż energii będzie się odbywała po cenach hurtowych, a zakup energii po cenach detalicznych (tj. wyższych).

autor/źródło: instalacjefotowoltaiczne.com

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie