Informacje29 czerwca 2021, 10:21,

"Bike4Map" - wyróżniony projekt absolwentów SP5 w Gostyninie


Jak piszą laureaci Maciej Lewandowski i Jakub Brzozowski, „stworzenie programu zajęło długie godziny nieprzerwanej pracy, a całość zajęła kilka miesięcy"

Maciej Lewandowski z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie oraz Jakub Brzozowski z Zespołu Szkół Technicznych „70” w Płocku, absolwenci Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyninie, pod opieką Roberta Pypkowskiego, dyrektora tej szkoły, zostali laureatami kolejnej edycji programu Intel® AI for Youth, programu skierowanego do uczniów klas ponadpodstawowych, którego celem jest demistyfikacja i demokratyzacja dostępu do sztucznej inteligencji.



Uczniowie mieli za zadanie, po przejściu odpowiedniego szkolenia pod okiem swojego opiekuna, przygotować uczniowski projekt społeczny z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Edycja programu 2020/21 realizowana była we współpracy z Fundacją Orange oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, przy wsparciu NASK oraz FRSI. 

Wyróżniony projekt Jakuba i Macieja nosi nazwę „Bike4Map”. Jest to platforma dla miłośników kolarstwa oraz turystki rowerowej, która, przy współpracy ze stroną internetową, wyszukuje trasy rowerowe o różnym poziomie trudności, stopniu przewyższeń, długości oraz typie nawierzchni w danej miejscowości w Polsce. Dodatkowo program znajduje przy trasach punkty serwisowe i zaleca odpowiedni rower. 

Jak piszą laureaci, „stworzenie programu zajęło długie godziny nieprzerwanej pracy, a całość zajęła kilka miesięcy. W prace te wchodziło przygotowanie kilku baz danych, na których przez długi czas uczyły się przez nas stworzone modele Sztucznej Inteligencji. Cały proces tworzenia programu to aż 500 wcześniej przejechanych i zarejestrowanych tras oraz aż 1,3 mln zdjęć satelitarnych”.

W większości aplikacji rowerowych wszystko określają użytkownicy - w tym projekcie za to odpowiada Sztuczna Inteligencja. Wykorzystywana jest do m.in. kategoryzacji nawierzchni na asfalt czy też piasek oraz określenia trudności na podstawie zebranych danych.

Dzięki stronie internetowej można nie tylko wybrać parametry tras, ale także wysłać swoje trasy, a nawet poprzez wprowadzenie kilku tras w odpowiedniej zakładce zostaje zalecony odpowiedni typ roweru pod przeważający styl jazdy.

Zapraszamy do kontaktu z twórcami projektu „Bike4Map” na adres mailowy kontakt@bike4map.pl, a także do zaobserwowania strony na Facebooku - @Bike4Map - w celu informacji o aktywacji witryny bike4map.pl.

Zachęcamy również do obejrzenia spotu promującego projekt "Bike4Map" dostępnego w serwisie YouTube:

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: UM Gostynin

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie